Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Winniccy Polacy dołączyli się do uroczystości kanonizacyjnych na własnym terenie

Winniccy Polacy dołączyli się do uroczystości kanonizacyjnych na własnym terenie

Prawie jednocześnie z początkiem uroczystości kanonizacji przez papieża Franciszka błogosławionych Jana Pawła II i Jana XXIII w Watykanie Polacy Winnicy uszanowali pamięć swojego wybitnego rodaka, Karola Wojtyły, zapaleniem zniczy przed jego pomnikiem na ulicy Sobornej, centralnej ulicy tego miasta obwodowego.

Dwudziestoosobowa grupa członków różnych polskich organizacji społecznych, zebrała się po polskiej Mszy świętej w miejscu, które często jest odwiedzane przez Polaków podczas świąt patriotycznych albo religijnych. Ta skromna uroczystość jest świadectwem tego, że Jan Paweł II po raz kolejny po swojej śmierci zrzesza ludzi na całym świecie. Tak na przykład w Watykanie uczestniczyło w uroczystości kanonizacji przybyło ponad 150 kardynałów, 700 biskupów, niezliczona ilość księżym braci i sióstr zakonnych oraz miliony pątników z całego świata.

Wierni kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie po niedzielnej Mszy 27 kwietnia wysłuchali listu arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, poświęconego kanonizacji dwóch papieży i następnie przed telewizorami przez następne kilka godzin podziwiali piękną uroczystość na ekranach swoich telewizorów. Transmisję Mszy z Watykanu zapewnił „5 kanał”.

Podczas transmisji można było zobaczyć relikwie dwóch kanonizowanych papieży, które nieśli cudownie uzdrowiona Floribet Mora Diaz z Kostaryki oraz kuzyni świętego Jana XXIII.

Papieża Jana XXIII (Angello Roncalli) beatyfikował Jana Paweł II 3 września 2000 roku. A Benedykt XVI ogłosił Jana Pawła II (Karola Wojtyłę) błogosławionym w rekordowym terminie po śmierci wielkiego Polaka – 1 maja 2011 roku.

Redakcja, bwp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code