Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Winniccy artyści w Lublinie

Winniccy artyści w Lublinie

Fot. radio lublin

W lubelskiej „Chatce Żaka” wystąpili artyści Ukraińskiego Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca „Barwinok” z podolskiej Winnicy.

Zespól zachwyca publiczność nie tylko w Ukrainie, ale również w Europie i Azji. Koncert był podziękowaniem dla Polaków za pomoc Ukraińcom.
Barwinok to jeden z najabrdziej rozpoznawanych młodzieżowych zespołów na Ukrainie, który koncertuje już od blisko 40 lat. Założony został w Winnicy przy Miejskim Centrum Edukacji Artystycznej i Choreograficznej dla Dzieci. Miasto Winnica z której przyjechał zespół również doświadczył okrucieństw wojny wywołanej przez Rosję. Dlatego ten występ ma szczególnie znaczenie dla członków zespołu.

„W Ukrainie teraz jest straszna wojna. Świat powinien mieć otwarte oczy na to co się dzieje w Ukrainie, na śmierć niewinnych ludzi w tym dzieci. W naszym mieście Winnicy też były eksplozje. W trakcie korepetycji też były alarmy, przerywaliśmy wtedy i zaprowadzaliśmy dzieci do piwnicy” – mówili szefowie zespołu w Lublinie.

Sam zespół liczy około 120 osób. A przed lubelską publicznością wystąpiło dziś blisko 50 tancerzy, muzyków i śpiewaków, bo młodzież tworząca zespół jest wszechstronnie uzdolniona.

Wyjątkowe, dynamiczne układy taneczne i niesamowita sprawność młodych tancerzy tworzą niezwykłe widowisko.

W swoim repertuarze Zespół ma także polskie pieśni, które zostały zaprezentowane podczas występu w Lublinie. Poprzez swój występ artyści chcieli podziękować Polakom za okazane wsparcie Ukrainie.

Sergij Porowczuk za: TVP Lublin, fot. Radio Lublin, 21 sierpnia 2022 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code