Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Winnica, Żytomierz oraz Chmielnicki dołączyły do listy ponad 2900 miejscowości, gdzie czytano Żeromskiego

Winnica, Żytomierz oraz Chmielnicki dołączyły do listy ponad 2900 miejscowości, gdzie czytano Żeromskiego

W Polsce Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim w Warszawie zainaugurowała para prezydencka. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

W Winnicy 8 września 2018 r. wspólnie czytało i słuchało fragmentów „Przedwiośnia” ponad 100 osób, w tym – przedstawiciele delegacji kieleckich samorządowców, przybyłych na Podole w celu wzięcia udziału w obchodach 655. rocznicy nadania Winnicy praw miejskich – Dnia Miasta.

Udział w Czytaniu, które odbyło się w Winnickiej Obwodowej Bibliotece im. Timiriaziewa oprócz prezesów i członków organizacji polskich i dyplomatów RP wzięli także miejscowi historycy, przedstawiciele regionalnych władz, uczelni wyższych oraz młodzież szkolna i studencka.

Każdy z recytatorów twórczości Żeromskiego w Winnicy został uhonorowany dyplomem.

W 2012 roku w całej Polsce odbyło się czytanie Mickiewicza, następnie – dzieł Aleksandra Fredry, a podczas kolejnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Powieść Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”, fragmenty której czytano w ramach Narodowego Czytania 2018, została wydana w 1924 roku. Opisuje losy Cezarego Baryki, wychowanego w Imperium Rosyjskim, w Baku, który jako młodzieniec przybywa do Polski, ojczyzny swoich zmarłych rodziców.

Organizatorem Narodowego Czytania w stolicy Podola jest KG RP w Winnicy, patronat honorowy sprawuje polska para prezydencka.

Redakcja, 08.09.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code