Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Winnica świętowała 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Winnica świętowała 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Głównym wydarzeniem zorganizowanym w ramach obchodów Święta Niepodległości w winnickim okręgu konsularnym było otwarcie wystawy: „Za naszą i waszą wolność”. Miało ono miejsce 13 listopada , w centrum Winnicy, na Placu Europejskim.

Ekspozycję, poświęconą współpracy politycznej i wojskowej Marszałka Józefa Piłsudskiego i Atamana Głównego Symona Petlury w czasie walki z bolszewikami w 1920 r., przygotowała, pierwotnie z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej, Fundacja Wolność i Demokracja. Przybliża ona historię współpracy Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej oraz Wojska Polskiego. Ukraińska wersja językowa została przygotowana przez polską placówkę dyplomatyczną we współpracy z Centrum Historii Winnicy.

Wystawę otworzył Konsul Generalny Damian Ciarciński. Witając wszystkich zebranych na Placu Europejskim podkreślił jej wartość jako przypomnienia czasu, gdy za wolność polską i ukraińską wspólnie walczyli żołnierze Petlury i Piłsudskiego.

Na otwarcie wystawy przybyli przedstawiciele władz lokalnych: wiceprzewodniczący winnickiej rady obwodowej M. Kremeniuk, zastępca Mera Winnicy A. Oczeretnyi, dyrektor Archiwum Państwowego obwodu winnickiego J. Legun, dyrektor centralnego terytorialnego wydziału Ukraińskiego IPN B. Hałajko, profesorowie i studenci winnickich uczelni wyższych, przedstawiciele organizacji polonijnych, amatorzy historii, a także przedstawiciele mediów.

Polskie Stoisko Niepodległościowe w kolorach narodowych zostało ulokowane w taki sposób, aby wszyscy chętni mieszkańcy naszego miasta mogli dołączyć do świętowania z zachowaniem niezbędnych środków bezpieczeństwa w związku z epidemią koronawirusa.
Zebrani na placu przy wieży śpiewali polskich pieśni patriotycznych, piosenek harcerskich w wykonaniu młodych Polaków z Winnicy, a młodzież uczestniczyła w quizie o Polsce. Najmłodsze dzieci rysowały swoje życzenia „Polsko podaruję Ci…” i recytowały wiersze polskich poetów.

Przy stoisku można było spotkać się ze znajomymi, porozmawiać i zapoznać się ze świeżym numerem gazety „Słowo Polskie”.

Dla wszystkich obecnych przygotowano słodki poczęstunek z polskimi słodyczami, można było się napić gorącej herbaty i kawy. Nie zabrakło również tradycyjnych rogali świętomarcińkich. Wszyscy uczestnicy i goście otrzymali prezenty i upominki.

Projekt „Dla Niepodległości – kontynuacja” jest realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja przy wsparciu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą. Stoisko zostało zorganizowane przez Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” w Winnicy, przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Winnicy.

Wystawa będzie dostępna do końca listopada.

Słowo Polskie za: Aleksy Mazur oraz KG RP w Winnicy, 14 listopada 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code