Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Winnica ponownie wcieliła się w rolę stolicy Ukraińskiej Republiki Ludowej

Winnica ponownie wcieliła się w rolę stolicy Ukraińskiej Republiki Ludowej

13 października 2018 r. z okazji Dnia Obrońcy Ukrainy w stolicy Wschodniego Podola ponownie odbyła się rekonstrukcja walk żołnierzy URL z żołnierzami Armii Południa Rosji.

W tym roku scenariusz został oparty na wydarzeniach, które miały miejsce w Berszadziu w południowej części Podola w październiku 1919 r. Wówczas ukraińskie oddziały, połączone z siłami machnowców zmierzyli się z doborowymi oddziałami tzw. „korniłowców” i „denikińców” – Armii Południa Rosji, któzy zaatakowali URL z kierunku Odessy.

W bieżącym roku na miejsce  rekonstrukcji wybrano okolice winnickiego Parku Miniatur w pobliżu byłego polskiego cmentarza. W rekonstrukcji łącznie wzięło udział około 150 członków stowarzyszeń rekonstrukcji historycznych z całej Ukrainy.

Podczas improwizowanych potyczek użyto artylerii oraz pancernika „Petlura”, wyposażonego w dwa kulomioty „Maksim”.

W prawdziwej walce URL przeciwko rosyjskim oddziałom w okolicach Berszadzia, która miała miejsce w dniach 13-15 października 1919 r. wzięto do niewoli blisko 200 denikińców. To był jedna z ostatnich udanych akcji Zaporoskiej grupy wojsk ukraińskich. Razem z Trzecią Żelazną Dywizją one dość skutecznie przeciwdziałały białogwardzistom oraz nadciągającym z północy bolszewikom.

Tłem historycznym dla rekonstrukcji w Winnicy stała się utrata przez URL Kijowa, faktyczny rozpad Centralnej Rady i pierwsze układy Symona Petlury z Polską.

Po potyczkach z użyciem tysięcy ślepych nabojów i salwie honorowej każdy zainteresowany mógł dotknąć autentycznej broni z pocz. XX w. oraz wykonać zdjęcie z rekonstruktorami.

Redakcja, 15 października 2018 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code