Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Winnica obchodzi swoje 656-lecie

Winnica obchodzi swoje 656-lecie

Główne uroczystości, poświęcone 656-leciu miasta, odbyły się 14 września.

Na placu Europejskim, Niepodległości, Teatralnym, Stusa oraz na ulicy Sobornej goście oraz mieszkańcy miasta mogli wziąć udział w licznych imprezach, poświęconych nowoczesnemu rozwojowi miasta oraz jego historii.

W roku 1363 książe Koriatowicz po zwycięstwie ks. Witolda nad tatarskim wojskiem kazał wybudować na skale nad Bohem w miejscu dzisiejszej Winnicy pierwszy drewniany zamek. Kilkadziesiąt lat później miasto na prawie magdeburskim lokował król Aleksander Jagiellończyk. Po unii lubelskiej Winnica stała się miastem królewskim, stolicą województwa bracławskiego oraz sejmików szlacheckich. Prawa magdeburskie w 1640 roku odnowił król Władysław IV Waza. Jemu też przypisywane jest nadanie miastu herbu.

Z okazji rocznicy w pobliżu budynku Rady Miasta zainstalowano wystawę poświęconą tradycjom winnickim w XVI-XVIII wieku oraz samorządności pt. „Genealogia samorządności”, założeniu klasztorów katolickich, historii pojawienia się w mieście wspólnoty żydowskiej, pierwszej straży ogniowej na pocz. XIX w. oraz inne ciekawostki. Główna ulica miasta została udekorowana pocztówkami Winnicy z pocz. XX wieku, napisy na których wykonano w dwu językach – po rosyjsku oraz po polsku.

Na placu Niebiańskiej Sotni wykonano największy herb miasta Winnicy (wzorowany na szlacheckim herbie Juńczyk). Wieczorem publiczność bawili Iryna Fedyszyn oraz Pianoboy.

W obchodach rocznicowych wzięła m.in. udział delegacje z partnerskich miast w Polsce ,województwa świętokrzyskiego oraz Kielc.

Redakcja, 16 września 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code