Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Wiktor Janukowycz – wybitny Polak?

Wiktor Janukowycz – wybitny Polak?

Zdjęcie pobrano z politics.comments.uaPrezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz znalazł się na listę 170 najbardziej znanych osób z polskimi korzeniami, działalność których postrzegana jest poza granicami Polski.Taką listę publikuje polska organizacja „Polish Network”.

Do listy Janukowycz trafił jako „ukraiński polityk (Partia Regionów), naukowiec, profesor ekonomii i prawa; premier Ukrainy w 2002-2005 i 2006-2007 latach; od 2010 roku prezydent Ukrainy”, przodkowie którego po linii ojca byli Polakami i katolikami.

W krótkim życiorysie dzisiejszego ukraińskiego prezydenta jest napisane, że babcia Janukowycza  po ojcowskiej linii urodziła się w Warszawie.

Także „Polski Network” zaznacza, że Wiktor Janukowycz  jest przeciwnikiem oficjalnego uznania partyzantów z UPA i OUN.
Wcześniej w mediach przeszła informacja, że ród Janukowyczów pochodzi z białoruskiej wsi Januki. Babcia Janukowycza była rodem z Wilna, a dziadek i pradziadowie po linii ojca – litewskimi Polakami.

Sam Wiktor Janukowycz na początku 2011 roku mówił, że on ma polskie korzenie.
– Mój dziadek i pradziadowie byli litewskimi Polakami, katolikami. Tylko mój ojciec urodził się na Donbasie, gdzie zawarł małżeństwo z Rosjanką.. Wszyscy inni moi przodkowie pochodzą z Polski  – oświadczył wtedy ukraiński prezydent.

Oprócz Janukowycza, na listę znanych Polaków dostali się: rosyjski polityk Siergiej Jastrżembski, białoruski ekonomista Jarosław Romańczuk, francuska aktorka Juliett Binoche, japoński wynalazca w sferze komputerów Akira Fuchimoto, a także jeden z założycieli Apple Steve Vozniak.

Redakcja

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code