Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Wierni obrządku wschodniego rozważają możliwość świętowania Bożego Narodzenia według kalendarza gregoriańskiego

Wierni obrządku wschodniego rozważają możliwość świętowania Bożego Narodzenia według kalendarza gregoriańskiego

Fot. Facebook

W tym 2020 po raz pierwszy na prośbę jednej z rodzin parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i Św. Antoniego diecezji czerniowieckiej UKGK obchodziły Boże Narodzenie według kalendarza gregoriańskiego – 25 grudnia.

W UKGK zaznaczyli, że chodziło o odprawę bożonarodzeniową dla rodziny, która planuje wyjechać za granicę, więc nie będzie mogła uczestniczyć w nabożeństwie 7 stycznia.

„Głowa UKGK bł. Swiatosław sformułował pozycję UKGK w sprawie obchodów Bożego Narodzenia 25 grudnia: inicjatywa powinna pochodzić od świeckich. Podobnie wypowiedział się głowa PKU Epifaniusz. „Jeszcze w zeszłym roku do mnie przychodzili parafianie z inicjatywą świętowania Bożego Narodzenia w nowym stylu. Poparłem ich, bo sam od dawna o tym marzyłem. W tym roku robimy pierwszy krok. I jest bardzo słuszne, by to zrobić, gdy inicjatywa pochodzi od samych parafian”, – powiedział ojciec Bazyli, proboszcz kościoła. Dodał, że obchody Bożego Narodzenia 25 grudnia to także krok polityczny: obchodzenie Bożego Narodzenia z całym światem, z papieżem i oddalenie się od Rosji. Oczywiście 7 stycznia też będziemy mieli nabożeństwo bożonarodzeniowe, bo ludzie muszą się przyzwyczaić stopniowo, poza tym dla ludzi starszych zmiana daty Bożego Narodzenia nie jest tak łatwa, jak dla ludzi młodych. Ale od tego roku nacisk kładziemy na 25 grudnia” – powiedział.

Lidia Baranowska za: kmc.media, 31 grudnia 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code