Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Wieluń – miasto, które jako pierwsze doświadczyło niemieckich zbrodni

Wieluń – miasto, które jako pierwsze doświadczyło niemieckich zbrodni

Fot. kprm

1 września 1939 roku o godzinie 4 nad ranem wybuchła II wojna światowa. W 83. rocznicą zbrodniczej napaści Niemiec na Polskę w Wieluniu (województwo łódzkie) pojawił się premier Mateusz Morawiecki, aby wziąć udział w upamiętnieniu tego tragicznego dnia w historii.

W obchodach w trybie on line wziął udział także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński oraz wiceminister spraw zagranicznych Jewhen Perebyjnis.

„Podobnie jak w roku 1939, tak i dziś ideologia pełna nienawiści próbuje zagarnąć Europę kosztem masowych mordów i terroru. Rankiem 1 września 1939 roku bomby spadły na Wieluń. Rankiem 24 lutego 2022 to powtórzyło się na Ukrainie” – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski do uczestników obchodów 83. rocznicy niemieckiej agresji na Polskę w Wieluniu. Podziękował również prezydentowi Andrzejowi Dudzie i Polakom za wsparcie dla jego narodu.

W trakcie swojego przemówienia premier Morawiecki przekazał, że „Polska miała być zniszczona niemal całkowicie, a Polacy mieli być wymordowani w 85 proc.”. – Pozostali mieli

Fot. https://www.facebook.com/marcin.przydacz2015

zostać niewolnikami narodu panów. I ten plan realizowano od pierwszych godzin wojny – mówiø.

– Kiedy Niemcy zdali sobie sprawę, że los może być dla nich niekorzystny, rozpoczęli Akcję 1005 – niszczenie śladów zbrodni. Kiedy wspominamy tamte dni, musimy mieć świadomość, że cała niemiecka machina zbrodni brała udział w unicestwianiu Polski – dodał szef polskiego rządu.

Morawiecki podkreślił, że podczas II wojny światowej Polska straciła kilkanaście milionów ludzi.

Łączna wartość oszacowanych strat poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i niemieckiej okupacji w czasie II wojny światowej to ponad 6 bln 200 mld zł – taka kwota, jak poinformował prezes PiS Jarosław Kaczyński, pojawia się w opublikowanym w tym samym dniu raporcie sejmowej komisji. Tyle będzie domagać polski rząd po przedstawieniu raportu.

Słowo Polskie, 2 września 2022 r., fot. https://www.facebook.com/marcin.przydacz2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code