Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » „Wielkanoc jednoczy wszystkich” w Żytomierzu

„Wielkanoc jednoczy wszystkich” w Żytomierzu

23 kwietnia w Żytomierzu odbyła się dynamiczna artystyczna impreza pod nazwą „Wielkanoc jednoczy wszystkich”. Celem spotkania była integracja Polaków, Niemców oraz Ukraińców, mieszkających na Żytomierszczyźnie w okresie Oktawy Wielkanocnej, która w tym roku zbiegła się w czasie dla chrześcijan wszystkich obrządków.

Impreza, która odbyła się w żytomierskim Budynku Kultury, pokazała wszystkim gościom, którzy licznie tutaj przybyli, że tradycje i wartości duchowe są bardzo ważnym elementem tożsamości narodowej społeczeństwa ukraińskiego. Polskie piosenki, niemiecki zajączek wielkanocny, ukraińska Paska (słodki chleb z rodzynkami), a następnie prezentacja tańców ludowych, występów teatralnych – to wszystko jest najlepszym bodźcem do przełamania stereotypów, które często towarzyszą tej czy innej narodowości.

Organizatorzy święta – Żytomierska Obwodowa Administracja Państwowa i nowo utworzone „Polsko-niemiecko-ukraińskie Centrum w Żytomierzu” planują na przyszłość zmienić format spotkania przedstawicieli mniejszości narodowych w multietniczny festiwal. Pierwszym krokiem do integracji różnych środowisk w ramach  „Wielkanocy jednoczącej wszystkich” była wspólna modlitwa wiernych kościoła katolickiego, prawosławnego oraz luterańskiego, podczas której uczestnicy spotkania zwrócili się Boga w intencji zamordowanych na Majdanie w Kijowie oraz pokoju na Ukrainie.

– To bardzo ważne wydarzenie dla naszego regionu, bowiem ono promuje międzynarodową współpracę i rozwój partnerskich stosunków Ukrainy z państwami europejskimi – zwrócił się do zebranych na sali Budynku Kultury zastępca przewodniczącego Żytomierskiej Rady Obwodowej Włodzimierz Areszonkow.

– Wspólne działania przedstawicieli różnych narodowości w tak trudnym momencie, który przeżywa dziś Ukraina, przyczyniają się do zjednoczenia ukraińskiego społęczeństwa – prezes  „Polsko-niemiecko-ukraińskiego Centrum w Żytomierzu”, Rusłana Zubrycka podziękowała gościom za tak liczne przybycie na imprezę i wyraziła nadzieję, że współpraca pomiędzy społecznymi organizacjami, zrzeszającymi osoby różnych narodowości będzie trwała nadal.

– Dla niemieckiej wspólnoty miasta to jedno z najważniejszych wydarzeń, w której ta brała udział na terenie Żytomierszczyzny – prezes niemieckiej organizacji społecznej „Widergeburt” Włodzimierzz Pińkowski zgłosił się do dalszego udziału w podobnych do „Wielkanoc jednoczy wszystkich”, imprezach.

Tatiana Denisewicz, bwp

 

Zdjęcia z imprezy

{morfeo 566}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code