Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Wielka Nagroda 44. FPFF w Gdyni dla filmu „Obywatel Jones”

Wielka Nagroda 44. FPFF w Gdyni dla filmu „Obywatel Jones”

W dniach 16-21 września br. w Gdyni odbywał się 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych.

Podczas sobotniej uroczystej gali w Teatrze Muzycznym w Gdyni wręczono Złote i Srebrne Lwy, a także nagrody indywidualne w Konkursie Głównym 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Wielką Nagrodę 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „Złote Lwy” dla najlepszego filmu „Obywatel Jones” otrzymali reżyserka Agnieszka Holland oraz producenci.

„Obywatel Jones” opowiada o Wielkim Głodzie na Ukrainie z lat 1932-1933. Reżyserka daje bardzo współczesny obraz mechanizmów obowiązujących w świecie polityki, mediów czy międzyludzkich reakcji.

To bardzo fascynująca opowieść o kulisach rządów totalitarnych, w którym autorka równie dużo uwagi poświęca istocie dziennikarstwa. Historyczna produkcja przedstawia kulisy śledztwa młodego brytyjskiego reportera, który w okresie międzywojnia wyrusza do ZSRR, by przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Dość nieoczekiwanie jednak trafia na Ukrainę, gdzie na własne oczy może przekonać się o skutkach radzieckiego wyzysku. Po powrocie do kraju Gareth Jones pragnie opisać wielki głód dziesiątkujący mieszkańców południowych części Związku Radzieckiego. Problem w tym, że jego wersja wydarzeń dla wielu jest zbyt niewygodna, by ujrzała światło dzienne.
Przypomnijmy, że w tym roku o Złote Lwy walczyło 19 produkcji.

Walentyna Jusupowa za: festiwalgdynia.pl, 26 września 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code