Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Wielka Brytania dostarczyła Ukrainie broń defensywną

Wielka Brytania dostarczyła Ukrainie broń defensywną

Fot. Ukraine’s Defense Ministry

18 stycznia brytyjski minister obrony Ben Wallace poinformował, że Wielka Brytania dostarczyła Ukrainie lekkie systemy obrony przeciwpancernej, by zwiększyć jej zdolności obronne w razie rosyjskiej inwazji, a pewna liczba brytyjskich żołnierzy przeprowadzi szkolenie z ich obsługi.

Szef resortu zaznaczył, że mają one charakter wyłącznie defensywny i nie stanowią zagrożenia dla Rosji. Dostawa była wypełnieniem warunków podpisanego w grudniu 1994 roku memorandum budapeszteńskiego, na mocy którego Ukraina zrezygnowała z posiadania broni jądrowej. Z kolei aktów przemocy wobec tego państwa mieli wyrzec się sygnatariusze – Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Rosja.

Wobec realnego zagrożenia inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę Wielka Brytania postanowiła wypełnić punkt porozumienia, w którym mowa jest o tym, że broń pozostająca w posiadaniu Wielkiej Brytanii, USA i Rosji może zostać użyta „przeciw naruszeniu integralności terytorialnej bądź politycznej niezależności Ukrainy.”

Słowo Polskie, 21 stycznia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code