Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Wieczór pamięci Walentyna Grabowskiego w Żytomierzu

Wieczór pamięci Walentyna Grabowskiego w Żytomierzu

Na wieczorze, poświęconym 75-leciu Walentyna Grabowskiego w Żytomierzu zebrali się wszyscy, kto znał go osobiście, komu on pomógł w swoim czasie, kto ceni jego twórczość. W tym samym dniu otwarto wystawę, przedstawiającą życiową drogę ukraińskiego poety polskiego pochodzenia w Literackim Muzeum w Żytomierzu, gdzie właśnie i odbył się wieczór. Organizowała i przeprowadziła wieczór pani Swietłana Sztacka – uczennica poety.
Już 75 lat minęło od urodzin pana Walentyna, dużo czego się zmieniło dzięki osobistemu zaangażowaniu artysty. On zwrócił uwagę społeczeństwa do problemu poratunku Polskiego Cmentarza w Żytomierzu. Właśnie Grabowski zrobił sensacyjne odkrycie, że na tym cmentarzu są pochowani rodzice Ignacego Jana Paderewskiego, Juliusz Zarembski a także to, że w dzisiejszej stolicy obwodu żytomierskiego urodziły się Jarosław Dąbrowski i Apollo Korzeniowski, przez jakiś czas mieszkał Józef Kraszewski.    
Będąc utalentowanym artystą, twórcą słowa poetyckiego, Walentyn Grabowski zawsze pomagał młodym poetom. On odkrył Ukrainie i światu wiele ciekawych osobistości z żytomierszczyzny, jak np. Jurka Gudzia. Całe życie on też oddał pisaniu – opisu ukraińskich krajobrazów, kobiecego piękna, wyrażając swoje uczucia w wierszach. Pan Grabowski do końca pozostał wierny pióru – a szczególnie produktywnym okazał się ostatni rok życia poety, w którym wydano liryczny zbiór wierszy „Choroszki”. Oprócz pisania, pracy dziennikarskiej oraz jako tłumacz, pan Walentyn dużo wysiłku poświęcił odrozeniu środowiska polonijnego oraz kultury polskiej w obwodzie żytomierskim. W 1989 roku on założył Związek Polaków, który już dziś nalicza 26 organizacji. Poeta współtworzył „Poleskie sokoły” i „Korolisky”. On bardzo wierzył w ludzi, którzy go otaczali. Możliwie, że właśnie dzięki temu jego dzieło żyje i rozwija się.
Pani Wiktoria Laskowska-Szczur ciepło wspominała o założycielu i pierwszym prezesie Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków Ukrainy. Wybitnemu rodakowi poświęcono XVIII festiwal kultury polskiej „Tęcza Polesia” oraz zapoczątkowano literacki konkurs im. Walentyna Grabowskiego.
Wieczór był pełen wspomnień o życiu poety, oczywiście recytowano dużo jego wierszy. Dla wszystkich Walentyn Grabowski był i zostaje wybitną postacią poleskiego kraju, przewodnikiem młodzieży w świecie poezji oraz ulubieńcem kobiet. Dlatego, drodży żytomierzanie, zdejmijcie kapelusze i oddajcie hołd waszemu rodakowi, a pamieć w sercu zachowajcie oraz w zaciszu jego poezję czytajcie.

Jana Laskowska
Tłumaczył Jerzy Wójcicki

Zdjęcia z wieczoru

{morfeo 156}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *