Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Wieczór literacki z okazji 140-lecia urodzin Janusza Korczaka w Kamieńcu Podolskim

Wieczór literacki z okazji 140-lecia urodzin Janusza Korczaka w Kamieńcu Podolskim

Niedużo było działaczy kultury, imię których stało się symbolem, a życie legendą.

Janusz Korczak należy właśnie do takich. On był pisarzem, lekarzem, uczonym, wychowawcą i do wszystkich obszarów swojej działalności wnosił coś bardzo osobistego – wzniosłego, bajecznego i jednocześnie odczuwalnie realnego. Talent wybitnego pedagoga organicznie pojednał się w nim z talentem mistrza słowa.

19 lipca 2018 r. w dziecięcej bibliotece № 6 miasta Kamieniec-Podolski odbył się wieczor literacki „Dziecięcy świat dorosłymi oczami”, poświęcony 140-leciu urodzin Janusza Korczaka.

W jego trakcie czytelnicy mieli możliwość zapoznać się z literacką spuścizną Korczaka. Największą popularnością u dzieci i dorosłych w różnych krajach świata cieszyła się opowieść „Król Mateusz na bezludnej wyspie”, które stała się klasycznym dziełem literatury światowej.

Dziś imię Janusza Korczaka  jest znane na całym świecie jak symbol pełnego poświęcenia się dzieciom, ich szczęśliwej przyszłości, a więc – przyszłości ludzkości. Właśnie Janus Korczak zaczął mówić  o prawach dziecka długo przed tym, jak ONZ przyjęła „Deklarację o prawach dziecka”.

Wybitny polski pedagog, pisarz, lekarz i społecznik poświęcał się dla dzieci także podczas II wojny światowej i okupacji niemieckiej Polski. 5 sierpnia 1942 roku zginął w komorze gazowej razem ze swoimi wychowankami.

W 2012 roku w Kijowie, w Światowy Dzień Dziecka, przypadający na 20 listopada, przy ulicy Władymirskiej na froncie domu №47 została odsłonięta pamiątkowa tablica Januszowi Korczakowi. Jego imię stało się symbolem pedagogicznej mądrości i siły  ducha, heroicznej miłości  do  dzieciaków.

Franciszek Miciński, 21.07.18 r.

  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code