Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Wieczór artystyczny „Artyści Żytomierza: Juliusz Zarębski”

Wieczór artystyczny „Artyści Żytomierza: Juliusz Zarębski”

W dniu 14 marca br. w Gnatyuk Art Center w Żytomierzu odbyło się spotkanie pt.: „Artyści Żytomierza: Juliusz Zarębski”. Impreza odbyła się z okazji 166 rocznicy urodzin tego znanego polskiego pianisty i kompozytora.

Spotkaniu poświęcone pamięci polskiego artysty Juliusza Zarębskiego poprzedziła modlitwa i złożenie kwiatów na mogile J. Zarębskiego i jego rodziców na cmentarzu katolickim w Żytomierzu. Wspólną modlitwę na cmentarzu poprowadził ksiądz Paweł z Parafii Bożego Miłosierdzia (na Malowance).

Spotkanie rozpoczęło się od występu polskiego chóru kameralnego im. Juliusza Zarębskiego pod kierownictwem Jana Krasowskiego. Chór ten został założony w 1997 roku z inicjatywy prezesa Związku Polaków Żytomierszczyzny „Polonia” Tadeusza Reńkasa. Na patrona artystycznego formacji wybrano znanego polskiego kompozytora i pianistę Juliusza Zarębskiego, który był mocno związany z Żytomierzem (tutaj się urodził, pracował i znalazł wieczny spoczynek). Pod batutą i kierownictwem Jana Krasowskiego koncertuje dwudziestu pięciu wokalistów – nauczycieli, studentów i animatorów kultury. Jan Krasowski to – wspaniały wychowawca młodzieży, doskonały chórmistrz, kompozytor i aranżer. Repertuar zespołu obejmuje polskie pieśni religijne i narodowe, utwory z kanonu klasyki polskiej literatury muzycznej i popularne piosenki ludowe. Stale doskonalony, nacechowany artyzmem śpiew a’cappella chóru im. Juliusza Zarębskiego przysparza mu wielbicieli.

Dla licznie zebranych w Gnatyuk Art. Center gości zaśpiewał wspaniały zespół „Soliści Polesia” – Natalia Trawkina (fortepian) і Mikołaj Nagirniak (baryton). Cudowna muzyka polskiego artysty, przepiękne wykonanie, śpiew oraz charyzma zespołu stworzyła dobrą i pozytywną atmosferę na sali.

W roku 2015 w Żytomierzu w kinie „Ukrainie” zaprezentowano film – „Przedwcześnie ścięta róża”, który opowiada o drodze życiowej i twórczej znanego kompozytora Juliusza Zarębskiego. Reżyserem filmu jest Julia Ogińska, była studentka Żytomierskiego Kolegium Kultury i Sztuki im. Iwana Ohijenki. Po przedstawieniu filmu szerokiej publiczności, głos zabrał reżyser filmu Julia Ogińska, która opowiedziała o idei filmu, interesujących momentach oraz o „dalszym życiu” tego filmu. Bardzo cieszyliśmy się tym, że w 2016 roku Julia otrzymała „wyróżnienie w kategorii filmy fabularne i dokumenty fabularyzowane” w ramach XI Festiwalu Polonijnego „Losy Polaków 2016” і Przeglądu Filmów Polskich i Polonijnych „1050-lecie chrztu Polski i Światowe Dni Młodzieży” pod patronatem Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Cieszymy się, że studenci Żytomierskiego Kolegium Kultury i Sztuki im. Iwana Ohijenki mają możliwość   robienia filmów jako prac dyplomowych. Ich temat to życie znanych czy mało znanych Polaków, Ukraińców i ludzi innych narodowości, którzy mieszkali w Żytomierzu w różnych latach i w jakiś sposób popularyzują nasze miasto oraz tych, których zna cały świat.

Zapoznaliśmy naszych gości również z   miejscami w Żytomierzu, które są związane z Juliuszem Zarębskim. A jest ich kilka: na cmentarzu katolickim w Żytomierzu jest pochowany ten wybitny działacz (1854-1885) , niedaleko jego grobu pochowani są również jego rodzice, Karol (1826-1904) i Anastazja (1826-1905) Zarębscy. W kościele katedralnym pw. Św. Zofii znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona znanemu pianiście; budynek, w którym urodził się Juliusz, w 1970-ch latach został zburzony, obecnie  stoi tam wielopiętrowy blok mieszkalny; w dzielnicy Chmilnyki niedaleko placu Polskiego jest plac imienia J. Zarębskiego.

Na naszym spotkaniu mieliśmy zaszczyt gościć prezesów polskich organizacji Żytomierza, Dyrektora Domu Polskiego, duchowieństwo, krajoznawców, studentów i tych, którzy są miłośnikami  muzyki polskiego wirtuoza.

Dziękuję całemu zespołowi chóru im. Juliusza Zarębskiego na czele z Janem Krasowskim. Wyrażam też wielkie podziękowania dla zespołu „Soliści Polesia”, Pani Natalii Trawkinej i Mikołaja Nagirniaka.  Dziękuję wszystkim twórcom filmu „Przedwcześnie ścięta róża” za ich pracę. Dziękuję z całego serca wszystkim, którzy przyłączyli się do organizacji tak przepięknego spotkania, gościom, którzy przybyli na nasze spotkanie i stworzyli ciepłą, rodzinną atmosferę, i tym, którzy w różny sposób przyczyniają się do zachowania pamięci o wielkim Polaku, pianiście, który był mocno związany z Żytomierzem. Również chciałabym serdecznie podziękować członkowi naszego Klubu, Olenie Denysewycz za pomysł tego spotkania oraz pomoc w jego organizacji.

Inicjatorem i organizatorem przedsięwzięcia byli: Studencki Klub Polski, Dom Polski w Żytomierzu, Żytomierskie Kolegium Kultury i Sztuki im. Iwana Ohijenki oraz Gnatyuk Art. Center.

Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 20 marca 2020 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code