Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Wicepremier Gliński był gościem 71. Spotkania Ossolińskiego we Lwowie

Wicepremier Gliński był gościem 71. Spotkania Ossolińskiego we Lwowie

16 czerwca  Wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński wziął udział w 71. Spotkaniu Ossolińskim we Lwowie, organizowanym pod patronatem Konsulatu Generalnego RP i  poprzedzonym otwarciem specjalnej wystawy druków i dokumentów, które udało się ocalić od zniszczenia dzięki dobrej współpracy lwowskiej Biblioteki im. Stefanyka i Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Na wystawie można było oglądać od razu cztery ekspozycje: „Ossoliniana w zbiorach starodruków”, „Narodowy Zakład im. Ossolinskich we Lwowie: dokumenty z działu rękopisów”, „Periodyka Ossolineum w zbiorach działu im. Mariany i Iwanny Koców” oraz „Ukrainika w kolekcji graficznej byłego Muzeum Lubomirskich”.
Piotr Gliński odwiedził także Cmentarz Łyczakowski, gdzie prowadzona jest konserwacja nagrobków, grobowców i pomników z funduszy polskiego resoru kultury, koordynowana przez Fundację Dziedzictwa Kulturowego. Prof. Gliński odwiedził także inne lwowskie zabytki, restaurowane z funduszy MKiDN.

W programie pobytu premiera znalazło się też zwiedzanie greckokatolickiego soborze archikatedralnego pw. św. Jura i Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki.

Na zakończenie wizyty premier Gliński spotkał się w Konsulacie Generalnym RP we Lwowie z przedstawicielami polskich organizacji działających na terenie obwodu lwowskiego.

Spotkanie Ossolińskie we Lwowie było elementem obchodów jubileuszu 200-lecia założonego we Lwowie Ossolineum.

Słowo Polskie na podstawie msz.gov.pl, 29.06.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code