Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Wiceminister obrony Michał Dworczyk zainaugurował projekt stworzenia Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie

Wiceminister obrony Michał Dworczyk zainaugurował projekt stworzenia Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie

Fot.: http://menstream.pl

Nowoczesny obiekt upamiętniający zwycięską wojnę z bolszewikami w 1920 roku zostanie sfinansowany w Ossowie przez polskie Ministerstwo Obrony Narodowej.

8 czerwca wiceszef resortu obrony Michał Dworczyk podczas spotkania z samorządowcami z Wołomina ustalił, że do końca czerwca zostanie podpisany w tej sprawie list intencyjny.

Muzeum Bitwy Warszawskiej ma zostać filią Muzeum Wojska Polskiego. Prace przygotowawcze, budowa oraz ekspozycja zostaną sfinansowane przez resort Obrony Narodowej. Stworzenie takiej placówki w Ossowie władze Wołomina planowały od lat, chcąc, aby zostało ono otwarte w stulecie starcia z bolszewikami, w sierpniu 1920 roku. W zeszłym roku na konferencji „Czas na Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku!” w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan podkreślała, że samorząd ma już opracowany projekt gmachu muzeum oraz miejsce pod jego lokalizację na polach Ossowa.

Projekt muzeum ma być realizowany we współpracy z gminą Radzymin oraz przy wsparciu lokalnych środowisk. Za merytoryczną stronę przedsięwzięcia ma odpowiadać powołane w grudniu 2015 roku Stowarzyszenie Naukowo-Badawcze Instytut Historyczny.

Starcie z bolszewikami pod Ossowem, które rozegrało się od godzin południowych 13 sierpnia do 14 sierpnia 1920 roku pomiędzy Wojskiem Polskim a Armią Czerwoną jest uważane za część Bitwy Warszawskiej.

W spotkaniu uczestniczył także wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Słowo Polskie, dzieje.pl, 09.06.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code