Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Wiceminister Mularczyk zapowiedział złożenie przez Polskę wniosku do ONZ o reparacje wojenne od Niemiec

Wiceminister Mularczyk zapowiedział złożenie przez Polskę wniosku do ONZ o reparacje wojenne od Niemiec

Fot. Tak wyglądał Pałac Saski przed zniszczeniem w 1944 roku przez Niemców po Powstaniu Warszawskim. Foto: Polona/domena publiczna

Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk zapowiedział złożenie wniosku do Organizacji Narodów Zjednoczonych z apelem o podjęcie interwencji w otrzymaniu reparacji wojennych od Niemiec.

– Celem jest uświadomienie społeczności międzynarodowej oraz najważniejszych organizacji międzynarodowych na świecie, że jest problem nierozliczonych zbrodni wojennych – zaznaczył.

1 września 2022 roku w Warszawie polskie władze zaprezentowały raport o stratach poniesionych przez kraj w wyniku agresji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Zespół pod kierownictwem Arkadiusza Mularczyka oszacował straty Polski na 6 bln 220 mld 609 mln złotych. Później minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną dotyczącą reparacji wojennych. Dokument został oficjalnie przekazany stronie niemieckiej.

Ponadto wysłano ponad 50 not do krajów członkowskich Unii Europejskiej, Rady Europy i NATO. Ta sprawa jest już znana w naszym kręgu kulturowym i cywilizacyjnym, a także wśród sojuszników. Polska wystąpilła także do UNESCO w sprawie zrabowanych dzieł kultury.

Słowo Polskie za: polskie media, 5 stycznia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code