Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Wiceminister Jarosław Sellin 23-26 lipca gościł na Ukrainie

Wiceminister Jarosław Sellin 23-26 lipca gościł na Ukrainie

W drugiej połowie lipca wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin odwiedził m.in. kolegiaty w Żółkwi i Ołyce, kościół i zabytkową nekropolię w Łopatynie, Cmentarz Łyczakowski we Lwowie oraz oddziały Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki w Olesku, Podhorcach i Złoczowie, zapoznając się ze stanem zaawansowania projektów finansowanych ze środków polskiego resortu kultury.

W Żółkwi trwają prowadzone przez Fundację Dziedzictwa Kulturowego prace konserwatorskie zabytkowego fryzu zaprojektowanego przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Wizyta była również okazją do rozmowy na temat współpracy polskich instytucji kultury z Państwowym Rezerwatem Historyczno-Architektonicznym w Żółkwi.

Ochrona wspólnego dziedzictwa kulturowego to obszar coraz lepiej rozwijającej się współpracy z władzami obwodu wołyńskiego. Na tym terenie największym i najtrudniejszym projektem realizowanym przez Fundację Dziedzictwa Kulturowego z funduszy MKiDN i Senatu RP jest restauracja kolegiaty Radziwiłłowskiej w Ołyce. Polskiemu resortowi kultury zależy również na objęciu kompleksową opieką katedry łacińskiej pw. św. Piotra i św. Pawła w Łucku wraz z powstającym tam Muzeum Diecezjalnym. Kwestie te poruszono podczas spotkań zaplanowanych w Ołyce i Łucku.

Pobyt na Ukrainie był również okazją, by odwiedzić Łopatyn z kościołem pw. Wniebowzięcia NMP i zabytkowym cmentarzem z kwaterą wojskową 1920 r. oraz grobem gen. Józefa Dwernickiego. Działania prowadzone w Łopatynie to również jeden z przykładów bardzo dobrej współpracy współczesnych ukraińskich mieszkańców z potomkami Polaków, którzy opuścili miasteczko po II wojnie światowej i osiedlili się w Wójcicach na Dolnym Śląsku. Prace konserwatorskie w Łopatynie prowadzone są przez Fundację Mosty (cmentarz) i Stowarzyszenie Odnowienia Kościoła w Łopatynie im. Jana Cichewicza (malowidła Stanisława Stroińskiego w miejscowej świątyni parafialnej).

Podczas wizyty we Lwowie Jarosław Sellin spotkał się z ukraińskimi muzealnikami i odwiedził oddziały Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki w Olesku, Podhorcach i Złoczowie. Strona polska zainteresowana jest pogłębieniem współpracy nie tylko w kwestii organizacji i wymiany wystaw czy wypożyczania eksponatów, ale również projektów związanych z digitalizacją i udostępnianiem kolekcji muzealnych oraz ochroną zbiorów.

Z funduszy MKiDN finansowana jest obecnie na Ukrainie, m.in. opieka nad cmentarzami wojennymi (np. Cmentarz Orląt Lwowskich), prace konserwatorskie kwater wojskowych (np. powstańców listopadowych, tzw. „Żelazna Kompania” na Cmentarzu Łyczakowskim) i nowe upamiętnienia (np. nowe pochówki na cmentarzu wojskowym w Mościskach, a docelowo doprowadzenie do urządzenia największego cmentarza wojennego 1939 r., na którym chowano by wszystkich ekshumowanych żołnierzy poległych w krwawej bitwie w Lasach Janowskich). Wiceminister Sellin odwiedzi mogiły i cmentarz wojenne we Lwowie – Cmentarz Orląt Lwowskich oraz Memoriał Żołnierzy Ukraińskiej Armii Halickiej i kwatery żołnierzy lwowskich walczących o wolność Ukrainy, poległych w strefie operacji antyterrorystycznej ATO i na Majdanie w Kijowie, a także polskie kwatery wojenne w Hołosku, Zboiskach, Malechowie i Mościskach.

Jarosławowi Sellinowi podczas złożenia kwiatów na lwowskich nekropoliach towarzyszyli Ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło zastępca przewodniczącego Lwowskiej Administracji Obwodowej Rostysław Zamłyńskyj.

Igor Gałuszczak na podstawie mkidn.gov.pl, Lwów, 27.07.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code