Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Wiceminister Bartosz Cichocki spotkał się z prezesem Światowego Kongresu Ukraińców Eugenem Czolijem

Wiceminister Bartosz Cichocki spotkał się z prezesem Światowego Kongresu Ukraińców Eugenem Czolijem

Fot. MSZ RP

– Polska gości ponad milion obywateli Ukrainy, którzy wnoszą istotny wkład w rozwój gospodarki, trwale wpisali się w krajobraz społeczny, w tym akademicki i kulturalny kraju – powiedział w piątek wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki podczas spotkania z prezesem Światowego Kongresu Ukraińców Eugenem Czolijem.

Spotkanie było okazją do omówienia obecnego stanu oraz przyszłej współpracy Polski i Ukrainy. – Obserwując pracowitość, poświęcenie i kreatywność Ukraińców w Polsce ze spokojem odnoszę się do zapowiedzi ambitnych reform socjalnych i gospodarczych na Ukrainie. Wierzę, że rząd Wołodymyra Hrojsmana z pewnością znajdzie w tym względzie oparcie w społeczeństwie, które pragnie zmiany i jest gotowe na wyrzeczenia – powiedział 7 lipca wiceminister MSZ Bartosz Cichocki.

Prezes Czolij z uznaniem odniósł się do aktywnego wsparcia ze strony Polski dla europejskiego wyboru Ukrainy, którego potwierdzeniem była postawa polskiego rządu w negocjacjach dotyczących zniesienia obowiązku wizowego UE względem ukraińskich obywateli, ratyfikacji Umowy Stowarzyszeniowej UE-Ukraina i wdrożenia pogłębionej umowy o wolnym handlu. Dzień po londyńskiej konferencji „Ukraine Reform” wiceminister Cichocki przypomniał również o zaangażowaniu Polski w reformę samorządową, edukacyjną i antykorupcyjną na Ukrainie.

– Rozwój wydarzeń na wschodzie Ukrainy i na Krymie dostarcza powodów do poważnego zaniepokojenia – zaznaczył wiceszef polskiego MSZ.

Cichocki podkreślił też znaczenie utrzymania misji OBWE w obwodach donieckim i łuhańskim, którą Polska zasila drugą co do wielkości grupą obserwatorów, oraz nawiązał do swoich rozmów z ambasadorem Martinem Sajdikiem i Ołeksandrem Mocykiem dotyczących wsparcia dla pracy Trójstronnej Grupy Kontaktowej oraz do niedawnych konsultacji G7+ w Berlinie dotyczących polityki sankcji wobec Rosji.

Słowo Polskie na podstawie informacji MSZ RP, 10.07.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code