Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Wicemarszałek Sejmu Gosiewska wzięła udział w uroczystościach upamiętniających wyzwolenie Kijowa z rąk bolszewików

Wicemarszałek Sejmu Gosiewska wzięła udział w uroczystościach upamiętniających wyzwolenie Kijowa z rąk bolszewików

W piątek 8 maja wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska uczestniczyła w uroczystościach upamiętniających 100-lecie wyzwolenia Kijowa z rąk bolszewickich przez siły polskie i ukraińskie.

Na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim złożyła kwiaty na grobie marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, który w 1920 r. dowodził „operacją ukraińską”.

W uroczystościach rocznicowych na Starych Powązkach wzięli też udział także przedstawiciele Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z jego szefem Janem Józefem Kasprzykiem.

100 lat temu, 7 maja 1920 roku połączone wojska polskie i ukraińskie wkroczyły do Kijowa. Zajęcie miasta było zwieńczeniem rozpoczętej 25 kwietnia tego roku ofensywy zmierzającej do wyparcia bolszewików ze stolicy Ukrainy. Celem polskich dowódców było powstanie na wschód od Polski bloku sprzymierzonych z Rzeczpospolitą państw jako przeciwwagi  dla imperium rosyjskiego. Jednak w wyniku sowieckiej kontrofensywy Polacy zostali wyparci z Kijowa, a natarcie Armii Czerwonej polskie wojsko powstrzymało dopiero w sierpniu 1920 r. na przedpolach Warszawy.

Słowo Polskie za: Sejm.pl, 9 maja 2020 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code