Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Webinarium pt. „Polacy Żytomierszczyzny z perspektywy lat 90-ch i teraźniejszości”

Webinarium pt. „Polacy Żytomierszczyzny z perspektywy lat 90-ch i teraźniejszości”

W dniu sobotnim, 21 listopada, odbyło się webinarium pt. „Polacy Żytomierszczyzny z perspektywy lat 90-ch i teraźniejszości”. Na zaproszenie Prezesa Fundacji Pomocy i więzi Polskiej Kresy RP Artura Konrada.

Udział w roli mówców wzięli dr Irena Perszko, Dyrektor Domu Polskiego w Żytomierzu, oraz Walentyna Jusupowa, prezes Studenckiego Klubu Polskiego.

W ramach rozmowy przedstawiłyśmy informację na podstawie wystawy fotograficznej, która została przygotowana w roku 2018 pt. „Polacy na Żytomierszczyźnie – wczoraj i dziś”. Pani dr Irena mówiła o tym skąd się wzięły Polacy na naszych ternach. Wspomniała o Polakach, którzy zaczynali odrodzenie polskości na Żytomierszczyźnie, m.in. śp. Walentynie Grabowskim, śp. Franciszku Brzeżickim, biskupie emerycie Janie Purwińskim, płk. Zygmuncie Wegłowskim.

Mówiłyśmy o jednej z bardzo aktywnie działających organizacji w latach 2000 – Polskim Towarzystwie Naukowym w Żytomierzu. Tak jak to byłą jedna z pierwszych organizacji, która prowadziła wielokierunkową działalność: projekty oświatowe, edukacyjne, naukowe, wydawnicze, kulturalne i d.t. To pierwsza organizacja, która miała swoją stronę internetową, korporacyjną pocztę, wydawało jedyny na ten czas w Ukrainie polski tygodnik „Gazeta Polska” (wydawana była od roku 2002 do roku 2010). Pani Irena również powiedziała, że na dzień dzisiejszy, w Żytomierzu jest dobrze prowadzone czasopismo „Głos Polonii”, które jest wydawane przez Związek Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie.

Na zapytanie przedstawiciela portalu Polska360.org Pana Marka Sobisz, odnośnie tego, czy dużo wśród przedstawicieli polskich organizacji jest osób, którzy posiadają naukowe tytuły, dr Irena Perszko wspomniała, że mamy wśród prezesów naukowcy, m.in.: dr Sergiusz Rudnicki (prezes Polskiego Towarzystwa Naukowego), dr Natalia Szumlańska (prezes Żytomierskiego Polskiego Centrum Edukacji i Nauki), dr Natalia Sejko (wykładowca Uniwersytetu im. Jana Franki).

Mówiłyśmy także o dynamice powstania polskich organizacji na Żytomierszczyźnie w latach 1989-2017. Przygotować taką analizę, udało się dzięki wydaniu informacyjno-analitycznemu „POLONIA ŻYTOMIERSZCZYZNY”, które powstało w 2007 roku. Informator został opracowany przez Państwowy Komitet Ukrainy ds. mniejszości narodowych i religii, Żytomierski Państwowy Uniwersytet im. I. Franki i Polskie Towarzystwo Naukowe w Żytomierzu.

Oczywiście, że nie wszystko zostało powiedziane, dużo można mówić o organizacjach, które aktywnie działają w Żytomierzu i obwodzie. Być może, to pierwsze spotkanie będzie służyć dalszej kontynuacji online spotkań o Polakach Żytomierszczyzny. Głownie, że wszyscy My, dbamy i odpowiednio działamy na utrwalanie dobrego wizerunku Polski.

Transmisję na żywo mogli oglądać zainteresowani z całego świata. Wiemy że oglądali nas ze Szwecji, Niemiec, Polski, Ukrainy, w tym i społeczność z Żytomierza.

Dziękuję całemu Zespołowi Portalu Polska360.org i oddzielnie Panu Marku Sobisz za pomoc z organizacji webinarium. Dziękuję Prezesowi Fundacji Panu Arturowi Konradowi za zaproszenie i za zainteresowanie działalnością Polaków na Żytomierszczyźnie. Bardzo ważne doświadczenie dla nas oraz dobra możliwość przekazania informacji o Polakach Żytomierszczyzny, którzy byli jako pierwsi w odrodzeniu polskości na Żytomierszczyźnie oraz tych, którzy na dzień dzisiejszy aktywnie działają na rzecz polskości oraz stwarzając dobry wizerunek Polski.

Portal Polska360.org powstał, by wspierać Polaków i Polonię na całym świecie. Pomoc jest szczególnie ważna w czasie kryzysu wywołanego przez COVID-19. Tworzony został przez Fundację Pomocy i więzi Polskiej Kresy RP i jest miejscem “budowania” więzi między Polonią rozsianą na całym świecie. We współpracy ze środowiskami polonijnymi i ekspertami organizowane są webinaria, warsztaty pomagające znaleźć pracę, przebranżowić się w związku z nowymi wyzwaniami rynku. Portal pracuje z prawnikami, psychologami, ekonomistami i ludźmi kultury, aby stworzyć szeroki wachlarz wsparcia.

Portal promuje zaradność i odpowiedzialność, stara się inspirować i przyspieszać wymianę doświadczeń, pokazując liczne przykłady pozytywnych działań Polaków i Polonii w różnych częściach świata. Aby wziąć udział w webinarach, trzeba zarejestrować się na wybrany webinarium na portalu Polska360.org i włącz się do działań Portalu.

Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski, 27 listopada 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code