Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » We Lwowie wystartował 7. Przegląd Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”

We Lwowie wystartował 7. Przegląd Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”

Festiwal otworzył obraz Denisa Delicia „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”.

„To wydarzenie wpisało się w kulturalną mapę Lwowa bardzo mocno. Co roku mamy interesujący program i staramy się pokazywać to, co w ciągu ostatnich 12 miesięcy pojawiło się na polskich ekranach i to, co zdobyło nagrody na festiwalach. Jest to impreza, na którą Lwów z pewnością oczekuje” – powiedział PAP konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski.

Organizatorzy przeglądu zwracają uwagę, że odbywa się on w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak powiedziała PAP pomysłodawczyni imprezy Barbara Pacan, widzowie zobaczą także filmy historyczne. „Mamy filmy historyczne, komedie, kryminały i produkcje dla młodzieży. Przeglądowi towarzyszy także szereg imprez, takich jak koncerty i wystawy, więc znajdzie się coś interesujące dla każdego” – mówiła.

Otwarcie Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” odbyło się we lwowskim Kinopałacu. Gośćmi specjalnymi otwarcia byli: producent filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” Jacek Samojłowicz i występujący w roli pilota Witolda Łokuciewskiego aktor Antoni Królikowski.

W programie przeglądu znalazły się m.in. obrazy, nagrodzone na Festiwalu Filmowym w Gdyni: jednym z nich jest zdobywca Złotych Lwów „Cicha noc” Piotra Domalewskiego.

Poza pokazami filmów na mieszkańców Lwowa czekają koncerty muzyki filmowej, wystawa „Z biało-czerwoną szachownicą na skrzydłach”, koncert piosenek Jacka Kaczmarskiego, Lekcje Historii w Kinie oraz gra terenowa „Lot nad Lwowem”.

Przegląd „Pod Wysokim Zamkiem” we Lwowie potrwa do niedzieli 21 października. W ramach 10-dniowej imprezy widzowie zobaczą 20 filmów. Przegląd organizuje konsulat RP we Lwowie. Po Lwowie przegląd pojedzie do Iwano-Frankiwska (d. Stanisławów) oraz Użhorodu.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 14.10.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code