Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » We Lwowie prezydenci Ukrainy, Polski i Litwy podpisali Wspólną Deklarację. Co w niej się znalazło?

We Lwowie prezydenci Ukrainy, Polski i Litwy podpisali Wspólną Deklarację. Co w niej się znalazło?

Fot. Lwowska OWA

Dokument, podpisany 11 stycznia, potwierdza wielowiekowe związki historyczne między Ukrainą, Litwą i Polską, odzwierciedla kluczowe wnioski polityczne, humanitarne i inne ze spotkania we Lwowie oraz identyfikuje priorytetowe obszary współpracy Trójkąta Lubelskiego.

Potwierdza wsparcie dla strategicznego kursu Ukrainy na drodze do uzyskania pełnego członkostwa w Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckim.

Litwa i Polska odnotowały zamiar dalszego udzielania Ukrainie potężnego wsparcia wojskowego, technicznego, obronnego, humanitarnego i innego.

Wyrazili poparcie dla zwołania szczytu Global Peace Formula Summit w celu skonsolidowania międzynarodowego poparcia dla planu pokojowego przedstawionego przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Potwierdzono poparcie dla powołania specjalnego trybunału międzynarodowego w sprawie zbrodni agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainie.

Zwrócono uwagę na potrzebę rozszerzenia Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego na inne porty morskie naszego kraju oraz znaczenie kontynuacji programu „Zboże z Ukrainy” dla wzmocnienia światowego bezpieczeństwa żywnościowego.

Podpisanie Wspólnej Deklaracji prezydentów Ukrainy, Litwy i Polski świadczy o poparciu strony litewskiej i polskiej dla uzyskania przez Ukrainę członkostwa w UE i NATO, gdy tylko pozwolą na to warunki.

W tym samym dniu szefowie samorządów czterech europejskich stolic — Warszawy, Pragi, Bratysławy i Budapesztu — odwiedzili Kijów koleją, by obejrzeć miejsca rosyjskich ataków na obiekty cywilne w Kijowie, odwiedzić miejski szpital kliniczny dla weteranów wojennych, odwiedzić ośrodek rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych i zaświadczyć o swojej gotowości oraz nadal pomagać stolicy Ukrainy w przeciwdziałaniu skutkom rosyjskiej agresji.
Burmistrzowie sojuszniczych miast odwiedzili także dworzec centralny i podzielili się doświadczeniami z zagospodarowania terenów dworcowych, interakcji kolei i transportu publicznego w miastach europejskich.

Słowo Polskie, fot. Lwowska OWA, 13 stycznia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *