Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » We Lwowie powstanie park nazwany imieniem jednego z najwybitniejszych Polaków

We Lwowie powstanie park nazwany imieniem jednego z najwybitniejszych Polaków

Projekt stworzenia parku kultury duchowej imienia Jana Pawła II w lwowskiej dzielnicy Sychów, który realizowany jest od dwóch lat, przewiduje cały kompleks poczynań. Według architekta do spraw rozwoju przestrzennego, doktora katedry architektury landszaftowej Państwowego Uniwersytetu Leśnictwa Oksany Olejniuk-Puchniak, będzie to pierwszy tzw. park kultury duchowej na Ukrainie.

W szczególności przewidywana jest budowa (za Szkołą Katechetyczną) bulwaru dla pieszych im. Papieża Jana Pawła II, zagospodarowanie pobliskiej smugi leśnej i stworzenie Drogi Krzyżowej. Przewidziane jest pokrycie dotykowe, przeznaczone dla ludzi ze szczególnymi potrzebami.

Na skrzyżowaniach strefy parkowej zostaną umieszczone mobilne kawiarnie. Pojawi się też wypożyczalnia rowerów, nart i wrotek. Park będzie miał minimum 8 wejść, bulwar i chodnik ominą kościół i poprowadzą do parku leśnego. Na przyszłość zaplanowane jest powstanie dużej strefy dla dzieci z atrakcjami, areną edukacyjną i sportową.

Jak zaznacza proboszcz miejscowego kościoła Narodzenia Najświętszej Bogurodzicy o. Orest Fredyna: „Są ludzie, mający nadzwyczajny wpływ na przebieg historii. Wszyscy pamiętamy historyczną wizytę najwybitniejszego w świecie Polaka, Ojca Świętego Jana Pawła II do Lwowa. Jego miłość do Boga, do przyrody, droga Ojca Świętego, idąc którą on zawsze dostrzegał największą w świecie wartość – człowieka. I my chcemy dołączyć się do tego, by wszyscy czuli się dobrze, wygodnie. Jako ksiądz, jestem szczerze przekonany że będzie to możliwe, gdy pojawi się tu centrum duchowe. Park nie tylko dla wypoczynku mieszkańców Sychowa, lecz dla wszystkich mieszkańców Lwowa możliwość w ciszy, słuchając śpiewu ptaków, posiedzieć i zastanowić się, jak cudowna jest obecność Pana Boga wśród nas. To czyni nas lepszymi, napełnia taką siłą i miłością, że razem będziemy mogli robić cuda. Dlatego wszystkich zachęcamy dołączyć się do dobrej sprawy, żebyśmy jako dzieci Boże, jak Ukraińcy, dążyli drogą Chrystusa do Zmartwychwstania”.

W tej chwili rozpoczęto prace z odwodnienia terenu i montażu schodów. Dyrektor LKP„Zielony Lwów” Bogdan Moskwiak informuje: „Mamy przewidziane 2 mln grn na budowę sieci kanalizacyjnej, płyt z piaskowca i barierek. Prace rozpoczęto, wykopany już rów pod tacę kanału odwadniającego. W najbliższym czasie planujemy zakupy wygodnych ławek, koszy na śmieci, istnieje też możliwość, że  zrobimy to kosztem mecenasów. Jeżeli wszystko będzie dobrze, Do dnia Niepodległości planujemy zakończyć wymienione prace”.

Igor Gałuszczak, Lwów, opracowanie tekstu Irena Rudnicka, 08.07.16 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code