Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » We Lwowie po raz kolejny uczczono pamięć rozstrzelanych w 1941 roku polskich profesorów

We Lwowie po raz kolejny uczczono pamięć rozstrzelanych w 1941 roku polskich profesorów

We Lwowie na Wzgórzach Wuleckich zorganizowano obchody 76. rocznicy mordów na lwowskich profesorach w lipcu 1941 roku dokonanych przez Niemców.

Kwiaty pod pomnikiem rozstrzelanych przez nazistów naukowców złożyli przedstawiciele władz miejskich Lwowa i Wrocławia, Konsul Generalny RP we Lwowie Rafał Wolski, rektor Politechniki Lwowskiej Jurij Bojko, kadra kierownicza innych lwowskich i polskich uczelni wyższych, duchowieństwo różnych konfesji oraz zwykli mieszkańcy Lwowa.

Pomnik lwowskich profesorów, rozstrzelanych przez nazistów w 1941 roku, został odsłonięty 3 lipca 2011 r. Wcześniej w wyniku międzynarodowego konkursu na najlepszą propozycję poległym wygrał wspólny polsko-ukraiński projekt rzeźbiarza Aleksandra Śliwy (Kraków) i architektów Olgi Trofymenko i Dmytra Sorokewycza (Lwów).

Pomnik na Wzgórzach Wuleckich jest łukiem, składających się z 10 kamieni, symbolizujących 10 Przykazań Bożych. Piąte przykazanie – „Nie zabijaj!” – jest najmocniej zniszczone. To symbol tego, że jeżeli człowiek łamie przykazanie Boże, to powstaje zagrożenie zniszczenia integralności świata. Monument mieści się w Parku studentów Uniwersytetu Narodowego „Politechnika Lwowska”.

Igor Gałuszczak, Lwów, opracowanie tekstu Irena Rudnicka, 05.06.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code