Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Watykan udostępni dokumenty dotyczące pontyfikatu Piusa XII

Watykan udostępni dokumenty dotyczące pontyfikatu Piusa XII

Wkrótce ukaże się analiza tej części archiwów watykańskich, które dotyczą Piusa XII – papieża czasów II wojny, oskarżanego o obojętność i milczenie wobec Holokaustu.

Prefekt Apostolskiego Archiwum Watykańskiego bp Sergio Pagano wyraził nadzieję, że dokumenty przyczynią się do pozbawionej uprzedzeń oceny tego pontyfikatu. Segregowanie, porządkowanie i digitalizacja dokumentów trwa od 15 lat. Decyzję o ich udostępnieniu podjął papież Franciszek.

Bardzo pozytywna ocena postawy Piusa XII w czasie wojny uległa zmianie w 1963 roku, gdy wystawiono sztukę Rolfa Hochhutha „Namiestnik”, napisaną na podstawie podsuniętych mu przez sowieckiego agenta sfałszowanych dokumentów. Niemiec w swoim dramacie sugeruje, że Pius XII mógł popierać niemiecki mord na Żydach. Prefekt archiwum, biskup Sergio Pagano jest przekonany, że dokumenty pomogą dotrzeć do prawdy.

„Wśród dokumentów znajduje się wiele podziękowań dla Piusa XII od Żydów za udzieloną im pomoc” – powiedział Pagano. Dodał, że historyków, którzy wystąpili z prośbą o dostęp do dokumentów, najbardziej interesował okres II wojny.

Walentyna Jusupowa za: Radio Szczecin, 6 marca 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code