Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » Warsztaty polskiego Instytutu Pamięci Narodowej dla nauczycieli

Warsztaty polskiego Instytutu Pamięci Narodowej dla nauczycieli

Celem warsztatów jest przedstawienie zjawisk związanych z pracą dla wspólnoty i działaniami modernizacyjnymi Polaków od czasów stanisławowskich do końca międzywojnia.

Treści przedstawione na spotkaniu będą dotykać zagadnień szeroko rozumianego kapitału społecznego (kultura, edukacja, nauka), gospodarki, a także innowacji ustrojowych, społecznych, gospodarczych i naukowych. Przedstawione zostaną przykłady osób, instytucji, idei i działań obecnych na kartach podręczników, jak również nieco mniej znanych. Narracja obejmuje także wątki z historii regionu lubelskiego, na terenie którego odnaleźć można ciekawe przykłady realizacji działań użytecznych dla wspólnoty oraz nowatorskich w skali kraju i szerszej.

Warsztaty oparte są o scenariusz wystawy Użyteczność. Patriotyczny aktywizm społeczny i działania modernizacyjne w Polsce od końca XVIII wieku do II wojny światowej:

https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/oben/lublin/wystawy-o-regionie/uzytecznosc/140431,UZYTECZNOSC.html

Problematyka warsztatów nawiązuje do zagadnień obecnych w podstawie programowej dla szkół średnich i podstawowych oraz branżowych.

Dla kogo?
Dla nauczycieli szkół średnich i podstawowych oraz szkół branżowych; dla nauczycieli polonijnych

Kiedy?
15 maja 2021 (sobota), godzina 11.00-13.30

Jak?
Spotkamy się w sposób wirtualny za pomocą transmisji internetowej

Wymagania techniczne
Potrzebny będzie komputer z internetem. Łączyć będziemy się za pomocą usługi Microsoft Teams; osoby nie posiadające zainstalowanej aplikacji połączą się za pomocą przeglądarki internetowej.

Plan warsztatów
Adrian Lesiakowski, Postawa pro publico bono na tle historii Polski od drugiej połowy XVIII w. do II wojny światowej – wykład w formie prezentacji graficznej z komentarzem
Warsztaty (w formie czatu)
Adrian Lesiakowski, Przykłady wysiłku modernizacyjnego na tle historii Polski od drugiej połowy XVIII w. do II wojny światowej – wykład w formie prezentacji graficznej z komentarzem
Warsztaty (w formie czatu)

Zgłoszenia
Prosimy o zgłaszanie się na adres e-mail:
[email protected] do dnia 6 maja 2021 r.

Ilość uczestników jest ograniczona. Zapraszamy!

Słowo Polskie za: IPN, 30 kwietnia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code