Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » „Warszawska melodia” dla ukraińskiego wojska

„Warszawska melodia” dla ukraińskiego wojska

Ada Rogowcewa, dziękuje wszystkim, kto przybył ma spektakl12 sierpnia 2014 roku w sali kijowskiego Budynku Oficerów odbył się wieczór charytatywny Ady Rogowcewoj i jej zespołu teatralnego pt. „Warszawska melodia-2”. Impreza miała na celu wsparcie Ukraińskich Sił Zbrojnych oraz przesiedleńców z Krymu i Wschodniej Ukrainy. Współorganizatorem i współinicjatorem imprezy wystąpił Studencki Klub Polski w Żytomierzu oraz Fundacja „Dar” we współpracy z organizacją „Rada Inicjatyw Społecznych”.

Na spektakl przybyli Irena Geraszczenko, upoważniona ds. rozwiązywania konfliktu w regionach Doniecka i Ługańska, przedstawiciele Administracji Prezydenta, sekretariatu Gabinetu Ministrów Ukrainy, parlamentarzyści, przedstawiciele miejscowych władz, Rady Miasta Kijowa, działacze kultury i sportu.

Reżyserem spektaklu „Warszawska melodia-2” wystąpił Igor Afanasjew. Po raz pierwszy spektakl pokazano w 2003 roku. Jest to historia miłości, zrujnowana przez totalitarny system, opowiadająca o młodej Polce Helenie i rosyjskim chłopaku Wiktorze, którzy nie mogli się pobrać przez rozporządzenie, zabraniające brać ślubu z cudzoziemcami, przyjęte w ZSRS w roku 1947. Główni bohaterowie spotkali się po wojnie: ona studiuje w konserwatorium i chciała zostać piosenkarką, a on – wczorajszy żołnierz, który studiuje winiarstwo. I czekałoby na nich szczęśliwe małżeństwo, gdyby Helena nie była Polką…

Aktorzy zagrali na najwyższym poziomie, wzruszając widownię do łez. Po zakończeniu spektaklu, wszyscy na stojąco podziękowali brawami Pani Adzie Rogowcewoj i jej zespołowi za spektakl oraz za chęć pomocy Ukrainie.

Sala pełna po brzegi, żadnego wolnego miejsca. Wstęp był wolny, każdy, kto przyszedł na spektakl, mógł dobrowolnie wesprzeć finansowo inicjatywy organizatorów – ktoś wrzucił 500 UAH, a ktoś 5 UAH. Ale każda zebrana hrywna, zostanie przekazana by ratować życie ukraińskich żołnierzy. Kolejny raz przekonujemy się, że bieda może także łączyć Ukraińców. Nie ma ludzi obojętnych, każdego boli to co się dzieje i wszyscy pomagają sobie nawzajem!

W ten bardzo trudny okres każdy świadomy mieszkaniec Ukrainy, niezależnie od narodowości czy wyznania, powinien przyczynić się do walki z okupantem, do walki za zdrowie naszych żołnierzy, heroicznie broniących ziemię ojczystą. To nie jest tylko ukraińska wojna. Rosja walczy z całym światem. I najważniejsze jest, żeby świat zrozumiał, ze przez „igraszki” z agresorem nie uda się go pokonać, bo to tylko zaostrza jego apetyt. Wspólna systematyczna praca każdego, pozwoli nam zwyciężyć.

Koszty, w wysokości 52 tys. hrywien, zebrane podczas koncertu zostały równo podzielone na potrzeby zakupu leków oraz sprzętu dla Głównego Wojskowo-Medycznego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Obrony Ukrainy oraz potrzeb dziewięciu innych ośrodków, gdzie na dzień dzisiejszy mieszkają przesiedleńcy z Krymu i wschodu Ukrainy, opiekę nad którymi sprawuje Centrum pomocy wymuszonym przesiedleńcom (organizowany przez „Radę inicjatyw społecznych”).

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji wieczoru. Dziękujemy Pani Adzie Rogowcewoj i jej zespołowi za przedstawienie charytatywne a także wszystkim tym, którzy przybyli na imprezę, przyczyniając się do zbioru kosztów dla wojskowych oraz przesiedleńców z Krymu i wschodu Ukrainy.

P.S. Ada Rogowcewa – znana i wybitna ukraińska aktorka teatru i kina, uhonorowana tytułem Bohater Ukrainy. Wielokrotnie wyrażała swoją pozycję na temat sytuacji na Ukrainie. Pod czas wydarzeń na Majdanie nie bała się występować ze sceny, zachęcała do walki z reżimem, występowała przeciwko pobiciu młodzieży na Majdanie, wspólnie ze swoimi kolegami apelowała do rosyjskich działaczy kultury o wsparcie oraz o zwolnienie Nadii Sawczenko.

Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu

GK

 

 

 

Natalia Michajłowska i Walentyna Jusupowa, przedstawicielki Studenckiego Klubu Polskiego w Żytomierzu, współorganizatorzy akcji

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code