Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Walery Sławek został upamiętniony poza granicami Polski

Walery Sławek został upamiętniony poza granicami Polski

Jeden z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego, legionista, oficer Wojska Polskiego, marszałek Sejmu i trzykrotny premier II RP Walery Jan Sławek doczekał się upamiętnienia w swojej rodzinnej miejscowości na ukraińskim Podolu.

14 grudnia 2019 r. w Strutynce niedaleko Lipowca (obw. winnicki) została  odsłonięta tablica upamiętniająca Walerego Sławka w 140. rocznicę jego urodzin i 80. rocznicę śmierci. W imprezie uczestniczyła wice-marszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska, senator Maria Koc, zastępca szefa Winnickiej Administracji Obwodowej Igor Iwasiuk, rady obwodowej – Mychajło Kremeniuk, szefostwo władz rejonowych i lokalnych, polscy dyplomaci na czele z konsulem generalnym RP w Winnicy Damianem Ciarcińskim, mieszkańcy wsi oraz Polacy mieszkający na Podolu.

Walery Sławek urodził się 2 listopada 1879 roku w Strutynce w dzielnicy Jakubówka, zamieszkałej przez Polaków. Jego ojciec pracował w miejscowej cukrowni należącej do Józefa Potockiego, matka wychowywała czworo dzieci, dwoje z których prawdopodobnie zmarło na gruźlicę. „Dzisiaj większość domów w Jakubówce jest opuszczonych, w którym z nich mieszkał Walery Sławek dowiedzieć się jest bardzo trudno” – powiedział wójt gminy Strutynka Wasyl Mikulin.

Realizacja upamiętnienia Walerego Sławka w miejscowości, gdzie on się urodził był wspólnym dziełem Chrześcijańsko-Demokratycznego Związku Polaków w Winnicy oraz Konsulatu Generalnego RP w Winnicy. Radni strutyńskiej rady wiejskiej jednogłośnie poparli ten pomysł a władze rejonowe udzieliły wszelkiego poparcia w zakresie remontu dróg dojazdowych do budynku, gdzie umieszczono tablicę oraz posprzątania centralnej części wsi.

Uroczystość odsłonięcia tablicy poprzedziło wykonanie hymnów Polski i Ukrainy, oraz krótkie wystąpienia gości honorowych.

„Walery Sławek to postać ważna nie tylko dla polskiej historii, ale jest to postać ważna dla budowania pozytywnych relacji między narodem polskim i ukraińskim. Sławek w 1920 roku był uczestnikiem podpisania w pobliskiej Winnicy sojuszu polsko-ukraińskiego, kiedy dwa nasze narody walczyły o niepodległość” – powiedziała dziennikarzom PAP senator Maria Koc.

„Sławek jest świetną postacią, by pozytywną historię relacji polsko-ukraińskich i walki z Rosją pokazywać” – mówiła wice-marszałek Sejmu RP Gosiewska.

Po odsłonięciu tablicy na gości czekała miła niespodzianka w postaci występów młodzieżowego chóru „Arpegio” z Kielc, który przybył na Podole wraz z delegacją z partnierskiego miasta Winnicy – Kielc. Polska młodzież wykonała „Rotę” oraz „Taki kraj”. Ukraiński chór, działający przy Lipowieckim Budynku Kultury zaśpiewał pieśń „Hej, Sokoły”, napisaną przez innego znanego Podolanina – Tomasza Padurę oraz duchowy hymn Ukrainy „Boże, wełykyj, jedynyj”.

Goście z Polski zostali unorowani tradycyjnymi korowajami. Gościnni gospodarze przygotowali dla nich także poczęstunek oraz porozmawiali przy kawie i herbacie na temat możliwej współpracy w zakresie pozyskania partnera w Polsce dla gminy Strutynka.

Redakcja, 14 grudnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code