Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Wakacyjna Szkoła Liderów dla młodych Polaków Żytomierszczyzny

Wakacyjna Szkoła Liderów dla młodych Polaków Żytomierszczyzny

Młodzi członkowie polskich organizacji społecznych z obwodu żytomierskiego wzięli udział w projekcie „Wakacyjna Szkoła Liderów”, którego organizatorami były Fundacja Sempre a Frente z Lublina oraz Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej w Żytomierzu. W dniach 13-22 września w ramach projektu dwudziestu uczestników pracowało nad poznaniem i rozwojem kompetencji liderskich, pokonywało lęki, pracowało w grupach, wykonywało indywidualne zadania oraz opanowywało sekrety udanych występów publicznych.

Młodzież odwiedziła również Warszawę, gdzie spotkała się z koordynatorem projektów Fundacji Edukacja dla Demokracji Natalią Kertyczak. Na spotkaniu z pracownikiem MSZ RP Piotrem Strusińskim młodzi liderzy dowiedzieli się o projektach, które mogą realizować ukraińscy studenci za granicą (więcej o projektach – na stronie www.msz.gov.pl). Ponadto uczestnicy Wakacyjnej Szkoły Liderów mieli okazję uzyskać informacje o programie stypendialnym im. Lane’a Kirklanda (więcej – na stronie www.kirkland.edu.pl), zadając swoje pytania jednemu z koordynatorów projektów tego programu Annie Jakowskiej, oraz dowiedzieli się o wycieczkach i wymianie doświadczeń w ramach programu Study Tours to Poland (więcej o programie – na stronie www.studytours.pl), o którym opowiedział dyrektor Mirosław Skórka. Młodzież z Żytomierza zwiedziła również warszawską Starówkę oraz Pałac Kultury i Nauki będący najwyższym budynkiem w Polsce. Na jego 30. piętrze, na wysokości 114 metrów, znajduje się taras widokowy, z którego rozciąga się przepiękny widok na miasto stołeczne Warszawę.

W Lublinie uczestnicy projektu odwiedzili Teatr NN i Radę Miasta Lublin oraz spotkali się z ukraińskimi studentami, którzy obecnie udzielają konsultacji i wspierają studentów ze swojego kraju w zakresie nauki w Polsce i zdobycia europejskiego wykształcenia wyższego drugiego stopnia w Polsce.

Organizatorzy i trenerzy projektu Eliza Iwan i Mateusz Małyska podkreślają, że projekt ten jest przede wszystkim twórczym szkoleniem, w czasie którego wszyscy uczestnicy komunikują się ze sobą.

Poznawać samego siebie nie jest łatwo, tym bardziej wśród ludzi, których się nie zna. Miałam jednak szczęście bo poznałam ciekawe i twórcze osoby. Praca trenerów Elizy i Mateusza nie była daremna: pod koniec szkoleń każdy z nas opracował własny projekt. Działaliśmy w zgranym zespole: każdy z nas jest inny a jednak mimo różnych poglądów, pokonaliśmy wszystkie sprzeczności i osiągnęliśmy zgodę i jedność w naszych pomysłach – opowiada uczestniczka Wakacyjnej Szkoły Katarzyna Rozgonowa, członkini Berdyczowskiego oddziału Związku Polaków Ukrainy – Przewidziano dla nas również program wypoczynkowy. Szczególne wrażenie wywarło na mnie zwiedzanie Teatru NN w Lublinie. Słowa przewodnika „To jest ja NN” dotychczas brzmią w mojej głowie. Czasami nieoczekiwane wydarzenia znajdują wyraz w powstaniu niezwykłych miejsc – takich jak Teatr NN – symbol jedności religii, kultury i historii chrześcijańskiej i żydowskiej. Moim zdaniem, zadanie świata współczesnego – uczyć się na błędach przeszłości, pamiętać i szanować tych, komu zawdzięczamy pojawienie się na świecie, tych, o których nigdy więcej nikt nie usłyszy, których wkład w rozwój nie jest dostrzegalny, jednak bardzo ważny. Zwiedzając Ratusz w Lublinie, spotkaliśmy prezydenta miasta. Powitał on każdego z nas z osobna. Poznaliśmy również człowieka, który codziennie o godzinie dwunastej wykonuje hejnał na trąbce.

Olga Ilkiewicz, członek Żytomierskiej Obwodowej Społecznej Organizacji Młodzieżowej „Asocjacja Polaków Żytomierszczyzny”: – Biorąc udział w projekcie, miałam konkretny cel – stworzenie ciekawego, a co najważniejsze – potrzebnego projektu, który można było by wprowadzić w życie. Otrzymałam jednak o wiele więcej.

I właśnie przed zakończeniem nauki opracowaliśmy realny projekt. Pracowaliśmy w dobrym zespole, udało nam się rozpatrzeć nasz pomysł pod każdym względem i przemyśleć wszystkie szczegóły. Uważam, że nasz projekt jest najbardziej ciekawy, najbardziej niezwykły i po prostu najlepszy! 🙂 Czekam z niecierpliwością na jego realizację.
Organizatorzy przygotowali dla nas dobrze ułożony harmonogram – zajęcia przeplatały się z czasem wolnym. Nareszcie spełniło się kilka moich marzeń naraz – odwiedziłam współczesną i wspaniałą Warszawę i cudowny Lublin. Powiem szczerze, Lublin spodobał mi się najbardziej: czuje się tutaj duch miasta, zaczarowały mnie różnokolorowe stare kamienice. Sprawił na mnie również wrażenie Teatr NN. Nie da się tego opisać słowami, warto po prostu zobaczyć na własne oczy.
Dziękuję też Elizie i Mateuszowi, każdy z ich projektów zmienia moje życie na lepsze.

Irena Gołowiznina i Swietłana Jefimiec, członkinie Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej w Żytomierzu – Ogromne podziękowanie organizatorom projektu, którzy są mistrzami w swym fachu. Udało im się wysłuchać i usłyszeć każdego, mimo że mówimy i w języku polskim, i w języku ukraińskim. Projekt inspiruje nas na zmianę stylu życia. Mamy nad czym pracować, co zmieniać. A najważniejsze, że pragniemy to robić. Projekt ten dał możliwość inaczej spojrzeć na siebie, na kolegów i na cały świat.

Projekt został dofinansowany ze środków finansowych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej przy wsparciu Fundacji Edukacja dla Demokracji w Polsce.

Alina Dębicka

GK

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code