Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Wakacje z korzyścią w Kielcach – kontynuacja wieloletniego polsko-ukraińskiego projektu

Wakacje z korzyścią w Kielcach – kontynuacja wieloletniego polsko-ukraińskiego projektu

Każdego roku blisko 40 osób polskiego pochodzenia z Winnicy biorą udział w Letniej Szkole Języka i Kultury Polskiej w Kielcach. To – główne uczniowie szkoły polskiej prowadzonej przez Konfederację Polaków Podola. Ponad polowa uczestników to uczniowie i studenci, inni przedstawiciele różnych zawodów – nauczyciele, lekarze, prawnicy, niektórzy z nich byli w Kielcach pierwszy raz, inni już kilkakrotnie.

Oczywiście na początku poziom znajomości języka polskiego był różny, ale przecież najważniejszym zadaniem warsztatów w Kielcach właśnie było opanowanie polszczyzny, pomoc uczniom w poznaniu gramatyki, ortografii, literatury, kultury i historii polskiej. Uczniowie Letniej Szkoły byli zachwyceni lekcjami, wspólnym oglądaniem filmów  i wykładami na rożne tematy, w trakcie zajęć został nawiązany dobry kontakt z kadrą pedagogiczną.

Każda nowa edycja Letniej Szkoły jest poświęcona bohaterom Polskiego Narodu, którzy, brali czynny udział w burzliwej historii Rzeczpospolitej Polski. Poznawaliśmy utwory Jana Kochanowskiego, Mikołaja Reja, Wisławy Szymborskiej, Staffa. Tegoroczna edycja programu Letniej Szkoły w Kielcach była zrealizowana przez Dom Kultury „Zameczek” przy wsparciu Urzędu Miasta Kielce. „Jestem po raz trzeci w Kielcach jako uczestnik Szkoły i muszę powiedzieć że każdy raz otrzymuję nowe wrażenia, czasami jestem zaskoczona tak wysokim poziomem organizacji  pobytu naszej grupy w tym mieście. Naprawdę, byliśmy na siódmym niebie i spodobało nam wszystko – spacerki miastem, różne wycieczki, wyjazdy do galerii, muzeum, domów kultury, spotkania z znanymi ludźmi. Właśnie podczas Letniej Szkoły nauczyciele poruszają  najważniejsze pytania z historii i kultury Polski by uczestnicy mogli korzystać z nich podczas np egzaminu na Kartę Polaka” – relacjonuje swój już trzeci pobyt w Kielcach studentka Anna Szłapak.

Wszyscy inni uczestnicy szkoły też są zadowoleni z wyjazdu do Kielc. „Spodobało się nam absolutnie wszystko dlatego że program był bardzo ciekawy i aktywny. Zapamiętamy na długo podróże po Polsce, zapoznaliśmy się się z tradycjami kraju naszych przodków” – powiedziała uczestniczka VI Letniej Szkoły Olga Lipko.  Wielkie zainteresowanie wywołała nauka polskich tańców ludowych. Ale najjaskrawsze wrażenia pozostały po bezpośrednich rozmowach z Polakami. Na pytanie o tym czy po odbyciu Letniej Szkoły zmieniła stosunek do Polski, Olga stanowczo powiedziała, ze chyba tylko wzrosły jej zachwyt i miłość do Polski. “Każdorazowo ten kraj dziwi swoimi gościnnością, kulturą i pięknem”, – powiedziała dziewczyna.

Wyjazdy na Letnią Szkole do Kielc są bardzo pożyteczne w planie nauki języka i kultury naszego zachodniego sąsiada. „Ta szkoła niewątpliwie pogłębiła moją wiedzę. Teraz o wiele szybciej komunikuję się w języku polskim, bez problemów przeglądam polskie filmy i szybciej czytam po polsku”, – dzieli się swoimi wrażeniami Olga Lipko.
Takie relacje z Kielc przekazuje nam nie tylko Olga, Wiktoria Gosudarska która była uczestnicą V Letniej Szkoły, tez mile wspomina warsztaty w Kielcach. „Mimo tego ze od dziecka uważałam się Polką i szanowałam wszystko, co dotyczy Polski jako mojej Ojczyzny, rzecz oczywista ze udział w letniej szkole umocnił moja pozycje dotyczącą mojej narodowości, – opowiada Wiktoria, – Biorąc wszystkie aspekty pod uwagę najbardziej mi się spodobały te zajęcia, podczas których otrzymałam źródła inspiracji i uczucie pokrewieństwa z przodkami,  nauka tańców ludowych i historycznych”.

Co rok cala grupa bierze udział we Mszy świętej w kościołach miasta Kielce, śpiewając pieśni religijnych i uczestnicząc w liturgiach. W tegorocznej, szóstej szkole odbył się tradycyjny konkurs recytatorski „Kochamy polska poezje”, w którym  uczestnicy recytowali wiersze  Leopolda Staffa i Wisławy Szymborskiej. Możliwość przedstawić się, własny talent, odgrywa najważniejszą rolę dla każdego uczestnika, dla tego młodzi Kresowiacy śpiewali, tańczyli, czuli się po prostu wspaniale w stolicy obwodu świętokrzyskiego.

Na zakończenie pobyty uczestnicy grupy wystąpili z własnym koncertem przed organizatorami i przedstawicielami władz miasta. Każdy absolwent szkoły otrzymał dyplom ukończenia Letniej Szkoły i pamiątki z Kielc.

Taka możliwość jednoczenia się z naszymi rodakami  na terenach Rzeczpospolitej jest bardzo cennym doświadczeniem dla mieszkańców Podola, ona jest okazją do poznania historii Polski i ziemi świętokrzyskiej. Młodzież polskiego pochodzenia z Ukrainy zdaje sobie sprawę z tego, ze takie wędrówki do Polski pomagają pogłębić ich wiedzę o kraju przodków, rozszerzyć światopogląd, zawrzeć nowe znajomości i zrobić jeszcze jeden krok do uświadomienia sobie, że są częścią narodu polskiego.

Anna Szłapak

 

Zdjęcia z pobytu w Kielcach

{morfeo 169}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *