Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » W Żytomierzu Polacy uczcili Żołnierzy Wyklętych

W Żytomierzu Polacy uczcili Żołnierzy Wyklętych

Fot. https://historykon.pl

3 marca 2019 r. w katedrze pw. św. Zofii w Żytomierzu odbyły się uroczystości poświęcone Narodowemu Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowane przez Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji bohaterów polskiego powojennego podziemia niepodległościowego, którą celebrował kapelan ks. Ryszard Karapuda TChr.

Proboszcz Katedry Ks. Witalij Bezszkury skierował słowo pasterskie do zebranych, wyrażając wdzięczność za trud wkładany przez Żytomierski Obwodowy ZPU w przywrócenie historii oraz wychowanie młodzieży.

Uczniowie Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej im. I. J. Paderewskiego działającej przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie swoimi występami artystycznymi przybliżyli widzom historię Żołnierzy Wyklętych. Teatr Lalek ModernPol pod kierownictwem Wiktorii Zubarewej wykonały inscenizację o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Młodzież z Zespołu „Koroliski”, tańcem z zapalonymi zniczami wyrazili cały ból tragedii ofiar. W ślad za nimi swój hołd złożyli Natalia Zubarewa oraz Zespół Wokalny „Misserekordia”. Akademię poprowadziła dr Wiktoria Wachowska.

Na zakończenie Wiktoria Laskowska-Szczur przypomniała sylwetkę „niezłomnego” żytomierzanina  płk. Franciszka Niepokólczyckiego. Franciszek Niepokólczycki ur. 14 października 1911 roku w Żytomierzu, był pułkownikiem saperów Wojska Polskiego, żołnierzem Armii Krajowej i powojennego podziemia antykomunistycznego, prezesem WiN (Wolność i Niezawisłość), więźniem politycznym w okresie stalinowskim, kawalerem Orderu Orła Białego. Zmarł w Warszawie 11 czerwca 1974 roku. Dzisiaj składamy hołd bohaterom powstania antykomunistycznego i upowszechniamy znajomość tego ważnego rozdziału najnowszej historii Polski. Cześć i chwała bohaterom!

Po akademii młodzież wraz z gośćmi udała się pod pomnik Św. Jana Pawła II, gdzie zapalono biało-czerwone znicze.

Wiktoria Laskowska-Szczur, 11 marca 2019 r.

INFORMACJA. Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony w Polsce 1 marca. Żołnierze Ci za przeciwstawianie się reżimowi zostali „wyklęci”, wyjęci spod prawa. Byli niezłomni wobec sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Przez całe lata niezłomni bohaterowie byli usuwani z historii. W latach 1945-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło 8,6 tysiąca żołnierzy podziemia niepodległościowego. W obozach i więzieniach śmierć poniosło ok. 20 tysięcy Żołnierzy Wyklętych. Sądy wojskowe skazały na karę śmierci ponad 5 tysięcy osób.
Proces przywracania ich publicznej pamięci oficjalnie rozpoczął Lech Wałęsa, kontynuował Lech Kaczyński. Również z jego inicjatywy ustanowiono w 2010 r. święto upamiętniające żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Od 2011 roku 1 marca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

lp

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *