Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » W Żytomierzu otwarto wystawę fotograficzną „Czas Fedeckiego. Powrót na Ojczyznę”

W Żytomierzu otwarto wystawę fotograficzną „Czas Fedeckiego. Powrót na Ojczyznę”

W dniu 7 listopada 2020 roku w Gnatyuk Art Center została otwarta ekspozycja długo oczekiwanego projektu: historyczna wystawa malarstwa Alfreda Fedeckiego (1857-1902), artysty pochodzenia polskiego, pochodzącego z Żytomierza pt. „Czas Fedeckiego: Powrót na Ojczyznę”.

Inicjatorem i organizatorem projektu jest Studencki Klub Polski. Partnerami realizacji projektu wystąpili: Rada Miasta Żytomierz, Gnatyuk Art. Center, Szkoła fotograficzna Włodzimierza Ogloblina z Charkowa oraz Żytomierskie Kolegium Kultury i Sztyki im. Iwana Ohijenki.

W ramach otwarcia Wystawy słowo powitalne wygłosiła dyrektor Gnatyuk Art. Center Tatiana Pelech. Prezes Studenckiego Klubu Polskiego Walentyna Jusupowa, jako organizator przedstawiła idee powstania tego projektu. Wykładowca Żytomierskiego Kolegium Kultury i Sztyki im. Iwana Ohienki Igor Szurpan opowiedział o drodze życiowej Alfreda Fedeckiego oraz o jego dziełach.

Ze względu na kwarantannę, otwarcie wystawy odbyło się w trybie online. Aby wszyscy mogli zobaczyć wystawę, planujemy zapoznać wszystkich zainteresowanych z pracami Alfreda Fedeckiego, które są przedstawione na wystawie, przeprowadzać różne konkursy. Także w ramach projektu, planujemy zorganizować obrady okrągłego stołu za udziałem przedstawicieli Szkoły Fotograficznej Włodzimierza Ogloblina z Charkowa, miejscowych krajoznawców, historyków.

Wystawa w Gnatyuk Art Center będzie czynna do końca 2020 roku.

Zgodnie z Wikipedią, Alfred Fedecki urodził się w 1857 roku w Żytomierzu w polskiej rodzinie. Wykształcenie fotograficzne zdobył w Akademii Sztuki w Wiedniu. Pracę zawodową rozpoczął w Kijowie pod kierunkiem znakomitego fotografika, Włodzimierza Wysockiego. Następnie w 1886 r. otworzył własne atelier fotograficzne w Charkowie. W swojej samodzielnej pracy artystycznej Fedecki zaczął odchodzić od obowiązującej statycznej „rodzinnej” kompozycji zdjęcia w kierunku „malarskiego” portretowania osób. Nowatorskie, jak na owe czasy, zdjęcia przyniosły artyście dużą popularność oraz liczne nagrody na krajowych i zagranicznych wystawach. Jego wysokie umiejętności doceniły czołowe osobistości życia politycznego i artystycznego. Współpracował z wieloma wydawnictwami, a jego prace były zamieszczane w najbardziej poczytnych czasopismach tego czasu. Alfred Fedecki interesował się także wszelkimi nowościami technicznymi, które starał się wykorzystywać w fotografii. Często w swojej pracy eksperymentował, m.in. podjął próby zapisywania dźwięków, zastosowania artystycznego fotografii rentgenowskiej, wykonywał pierwsze kolorowe fotografie, a także jako pierwszy zorganizował publiczny pokaz kinematograficzny w Charkowie. Zmarł w Mińsku, pochowany został w Charkowie.

Projekt został realizowany przy wsparciu Żytomierskiej Rady Miejskiej.

Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski, 10 listopada 2020 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *