Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » W Żytomierzu odbyło się ukraińsko-polskie seminarium pt. „Reprezentacja polityczna mniejszości narodowych”

W Żytomierzu odbyło się ukraińsko-polskie seminarium pt. „Reprezentacja polityczna mniejszości narodowych”

W dniach 29 kwietnia – 4 maja w Żytomierzu przebywała grupa naukowców z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego (Polska) na czele z kierownikiem Zakładu Socjologii Ogólnej dr hab., prof. Sławomirem Łodziński.

W dniu 3 maja na Uniwersytecie im. Iwana Franka z udziałem studentów i wykładowców Uniwersytetu odbyła się otwarta lekcja pt. „Mniejszości narodowe w Polsce” (na podstawie spisu powszechnego 2011 roku). Lekcję prowadził dr hab., prof. Sławomir Łodziński.

W ramach pobytu grupy badawczej z UW zostały zorganizowane także spotkania z prezesami organizacji polskich Żytomierza i obwodu żytomierskiego w celu prowadzenia badań dotyczących politycznej i kulturalnej reprezentacji Polaków w Ukrainie. Grupa badawcza spotkała się także z Polakami z Berdyczowa i Dowbysza. Na podstawie przeprowadzonych badań zaplanowano druk ukraińsko-polskich prac naukowych wykładowców i studentów.

W listopadzie bieżącego roku zaplanowane jest zorganizowanie wspólnej konferencji studencko-nauczycielskiej pt.: „Reprezentacja mniejszości narodowych na Uniwersytecie Warszawskim”.

W ramach pobytu w Żytomierzu grupa z Polski miała możliwość zwiedzić miejsca, związane z polską kulturą i historią w Żytomierzu. Zobaczyli muzeum kosmonautyki, park barona de Chaudoir, katolicki cmentarz, kościół katedralny św. Zofii i inne.

Organizatorami i realizatorami tego projektu byli Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, Polskie Towarzystwo Naukowe w Żytomierzu oraz katedra psychologii stosowanej i psychoterapii Żytomierskiego Państwowego Uniwersytetu im. I. Franka.

Olga Tkaczuk, Studencki Klub Polski, 06.06.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code