Jesteś tutaj: Home » Inne » W Żytomierzu odbyła prezentacja książki poświęconej relacjom polsko-ukraińskim

W Żytomierzu odbyła prezentacja książki poświęconej relacjom polsko-ukraińskim

7 października br. w Gnatyuk Art. Centrum w Żytomierzu odbyła się prezentacja książki „Ukraińcy i Polacy: 1000 lat (nie)porozumienia” dot. historii stosunków między przedstawicielami tych dwóch narodów. To pierwsza prezentacja pracy profesora, członka Rady Naukowej Narodowego Uniwersytetu „Akademia Ostrogska” Petra Kraliuka.

„Żytomierz to region, w którym dziś mieszka duża społeczność polska, dlatego ta praca została najpierw przedstawiona w Żytomierzu” – powiedział Petro Kraliuk. Według niego, w tysiącletniej historii stosunków między Ukraińcami a Polakami były lata dobrosąsiedzkich stosunków i różnych nieporozumień. Petro Kraliuk mówi, że w swojej pracy starał się zrównoważyć te relacje.

„W książce postanowiłem skupić się tylko na głównych momentach relacji między Ukraińcami a Polakami. Pierwszy blok dotyczy Rusi Kijowskiej, która jest również okresem niejednoznacznym. Na przykład Jarosław Mądry pomógł księciu Kazimierzowi I zdobyć tron i panowanie w Polsce, a on faktycznie uratował państwo polskie przed upadkiem w tym czasie. Osobny rozdział poświęcony jest okresowi Królestwa Ruskiego. To jeden temat – powstanie pod wodzą Bohdana Chmielnickiego, które doprowadziło do zniszczenia dobrych stosunków między ukraińskimi i polskimi grupami etnicznymi” – mówi Petro Kralyuk.

„W XIX-XX wieku czynnik rosyjski odegrał dużą rolę w rozwoju negatywnych stosunków między obydwoma narodami” – mówi autor książki. To oni byli zainteresowani tym, by Ukraińcy i Polacy nie stali się sojusznikami w walce z rosyjską autokracją, a później z systemem sowieckim.

Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 15 października 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code