Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Zdołbunowie odbyło się bożonarodzeniowe spotkanie płastunów i harcerzy

W Zdołbunowie odbyło się bożonarodzeniowe spotkanie płastunów i harcerzy

       26 grudnia w drugim dniu świąt bożonarodzeniowych młodzież  z Płastuńskiego Ośrodka nr 33 im. Ułasa Samczuka w Równem, wraz z duchowym opiekunem płastunów o. Witalijem Porowczukiem, udała się do harcerzy Zdołbunowa, na zaproszenie działającego w tej miejscowości pod kierunkiem  Aleksandra Radicy, harcerskiego hufca „Wołyń”.

Mimo pochmurnego dnia, w ogrzanej ciepłymi, przyjacielskimi uczuciami zdołbunowskiej harcówce, odbyło się spotkanie ukraińskich i polskich druhen i druhów.

Komendant hufca „Wołyń” phm. Aleksander Radicą, wraz ze swoimi podopiecznymi przygotowali nam makarony i herbatę na kuchni zabytkowego pieca oraz poczęstowali nas polskimi słodyczami. Płastuni odwdzięczyli się ciastem według tradycyjnego wypieku i lokalnej marki „Dobra herbata”. Wszystkie te przysmaki wydatnie pomogły w stworzeniu specyficznej miłej i przytulnej atmosfery spotkania.

Płastuni i harcerze wspólnie odwiedzili lokalne muzeum historii. W interesującej wycieczce do przeszłości ale i poprzez teraźniejszość, gdzie zwiedzający mogli usłyszeć także o ciekawych postaciach z historii, przewodnikiem młodzieży był znany miejscowy historyk – Aleksander Tiszczenko. Dla zwiedzających najbardziej poruszająca okazała się ekspozycja umieszczona w dawnych celach NKWD i Gestapo, bowiem od czasów carskich muzeum pełniło rolę więzienia. Pozwoliła ona lepiej zrozumieć cenę wolności i usłyszeć o osobach, które były gotowe ją zapłacić. Wieczorem, przy wspólnych zabawach i quizach rozbrzmiewały także ukraińskie i polskie śpiewy z towarzyszeniem akompaniamentu instrumentów. Pałastunom szczególnie spodobał się nocleg w harcówce.

W imieniu Płastuńskiego Ośrodka nr 33 im. Ułasa Samczuka w Równem wyrażamy naszą szczerą wdzięczność panu phm. Aleksandrowi Radicy, za zorganizowanie tak interesującego i atrakcyjnego spotkania ukraińskiej i polskiej młodzieży.

Akcja miała miejsce w ramach podpisanego we wrześniu porozumienia między przedstawicielami Równieńskiego Płasta i Harcerzy.

Sergij  Porowczuk, 31 grudnia 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code