Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Zdołbunowie odbyła się prezentacja komiksu „Raper i Cud nad Wisłą”

W Zdołbunowie odbyła się prezentacja komiksu „Raper i Cud nad Wisłą”

W zdołbunowskiej szkole średniej Nr 5 odbyła się prezentacja komiksu „Raper i Cud nad Wisłą”, stworzenie które zainspirowały Chorągiew Łódzka ZHP oraz Centrum Dialogu „Kostiuchnówka”.

Jest to drugie wydanie komiksu, w którym dowiemy się o wydarzeniach, co weszły do historii jako Cud nad Wisłą. Scenariusz napisał Przemysław Weingartner, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, rysunki wykonał polski artysta Jarosław Chyży. „Raper i Cud nad Wisłą” – to druga książka z serii. Pierwsza  – „Raper w legionach”, opowiada o przygodach polskiego nastolatka dzisiejszych czasów Andrzeja Winiarskiego, który trafił do polskiego legionu podczas I wojny światowej. Z tego powodu wziął udział w bitwie pod Kostiuchówką na Wołyniu – jednej z największej bitw z udziałem polskich legionistów.

Teraz ten sam Andrzej wraz z przyjaciółmi przenosi się do sierpinia 1920 roku – czasów odrodzonego młodego państwa polskiego. Wojska bolszewickie pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego dotarły pod Warszawę. W przypadku ich zwycięstwa, nic by już nie stało na przeszkodzie bolszewickiej inwazji nie tylko w Polsce lecz w całej Europie. W sojuszu z polskim wojskiem walczyły także wojska Ukrainskiej Republiki Ludowej pod dowództwem Szymona Petlury, o czym też można przeczytać w komiksie. Jego autorzy w przyszłości mają zamiar wydać trzecią część, w której opowiedzą o udziale harcerzy w walce o niepodległość Polski w polsko-radzieckiej wojnie 1920 roku, ale także o wydarzeniach z września 1939 roku.

Jak poinformował Jarosław Górecki, dyrektor Centrum Dialogu Kostiuchówka, harcmistrz, Kostiuchówkę odwiedził przedstawiciel Ambasady Rzeczypospolitej w Kijowie, któremu prezentowano książkę komiksów „Raper i Cud nad Wisłą”. Dyplomata zainteresował się kwestią przetłumaczenia publikacji w najbliższym czasie na język ukraiński dla ukraińskiego czytelnika.

W prezentacji książki wzięli oprócz Jarosława Góreckiego płastuny z Równego oraz Młodzież z harcerskiego hufca „Wołyń” pod wodzą Oleksandra Radicy, dyrektor szkoły Nr 5 Żanna Rudiuk, przedstawicieli lokalnej władzy Zdołbunowa, historycy, przedstawicieli cerkwi.

Spotkanie odbyło się w budynku, gdzie w czasach URL przez jakiś czas przebywał Szymon Petlura. Harcerzy i płastuni wspólnie zaśpiewali piosenek oraz wyrazili chęć dalszej współpracy.

Sergiusz Porowczuk, 10.05.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code