Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W Zdołbunowie debatowano o Sojuszu Petlura-Piłsudski

W Zdołbunowie debatowano o Sojuszu Petlura-Piłsudski

W dniu 26 października w Zdołbunowie (obw. równieński) odbyła się konferencja międzynarodowa „Za Waszą i Naszą niepodległość. Sojusz Petlura-Piłsudski”.

W spotkaniu, organizowanym przez Centrum Kulturalno-Edukacyjne im. Tadeusza Czackiego wzięli udział naukowcy z Polski oraz Ukrainy. Goście poruszyli szereg ważnych tematów i uczestniczyli w interesujących  dyskusjach.

Podczas konferencji głos zabrali m.in. prof. Marek Dutkiewicz z Piotrkowa Trybunalskiego z wykładem na temat „Ogólna sytuacja w Polsce przed Cudem nad Wisłą – bitwą pod Ossowem”, dr. Łukasz Lubicz-Łapiński, przedstawiciel oddziału IPN w Białymstoku z wykładem o Zygmuncie Szuleckim.W trakcie spotkania rozmawiano o współpracy przy uporządkowaniu mogił żołnierzy WP oraz legionistów na Ukrainie i grobów żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej i UHA w Polsce. Słowo zabrał także Jarosław Górecki Dyrektor Centrum Dialogu Kostiuchnówka .

Przed rozpoczęciem konferencji złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą Symona Petlury i pomodlono się w intencji ofiar bolszewizmu.

Każdy uczestnik spotkania mógł obejrzeć wystawę tematyczną „Za Waszą i Naszą Niepodległość”, przygotowaną przez Fundację Wolność i Demokracja.

Sergij Porowczuk, 29 października 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code