Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » W Żytomierzu zaczęły się Dni Polskiej Kultury

W Żytomierzu zaczęły się Dni Polskiej Kultury

Zdjęcie pobrane z katowice.us.edu.pl14 października w Żytomierzu zaczęły się Dni Polskiej Kultury.

Do miasta już przybyli konsul generalny RP w Winnicy Kszysztof Świderek oraz delegacja ze Śląskiego Województwa.

W ramkach obchodów Dni Polskiej Kultury w Żytomierzu, które odbywają się już po raz czwarty, 15 października dojdzie do skutku odkrycieyab wybitnemu licy pamiątkowej poświęconej Polakowi, urodzonemu na Podolu, Ignacemu Janowi Paderewskiemu na fasadzie Żytomierskiej szkoły muzycznej № 5.

W ten sam dzień w żytomierskiej obwodowej naukowej uniwersalnej bibliotece im. Olżycza zostanie otwarta wystawa « Ignacy Jan Paderewski: Europejczyk, mąż stanu, artysta » i odbędzie się koncert pamięci wybitnego Polaka.

Oprócz tego, 16 października w Żytomierskiej filharmonii odbędzie się XVII Międzynarodowy festiwal «Tęcza Polesia», poświęcony dwudziestemu jubileuszowi trzech znanych kolektywów – polskiego wzorowego dziecięcego wokalnego zespołu « Dzwonieczki », ludowego zespołu polskiego tańca «Koroliski» i polskiego zespołu «Kolorowe ptaszki».

Uroczystemu zakończeniu IV Dni polskiej kultury w Żytomierzu będzie towarzyszyć koncert znanego na całym świecie państwowego narodowego zespołu pieśni i tańca z Polski «Śłąsk» w Żytomierskim obwodowym muzyczno-dramatycznym teatrze im. Koczergi.

Jak wiadomo, w żytomierskim obwodzie obecnie mieszka największa polska diaspora – prawie 50 tys. ludzi, co stanowi 4% ludności okręgu. W oddzielnych szkołach miasta i dziedzinie otwarto klasy z pogłębionym studiowaniem języka polskiego, historii i kultury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code