Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » W Żytomierzu po rekonstrukcji i remoncie odbyło się poświęcenie kościoła pw. Świętego Wacława

W Żytomierzu po rekonstrukcji i remoncie odbyło się poświęcenie kościoła pw. Świętego Wacława

Zdjęcie pobrano z tvradiozt.com.ua28 września w dzielnicy Krosznia miasta Żytomierz odbyło się poświęcenie kościoła rzymskokatolickiego pw. Świętego Wacława. W uroczystości wziął udział ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej Piotr Malczuk.

Pomysł budowy świątyni na terenie miasta gubernialnego Żytomierz (od 1667 do 1793 – miasto wojewódzkie I RP) pojawił się jeszcze w 1907 roku. Odpowiednie pozwolenie uzyskano od carskich władz, działkę pod budownictwo ofiarował miejscowy ziemianin Andrzej Arszyniowski w 1908 roku. Kościół funkcjonował do 1948 roku, kiedy to komunistyczne władze zamknęły świątynie.

W czasach ZSRS działał tutaj klub, biblioteka, żytomierski zakład spożywczy. W 2001 roku po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości, parafia na Kroszni odrodziła się a w roku 2002 świątynię zwrócono wiernym.

Od tego czasu ponad 500-osobowa wspólnota parafialna ma możliwość uczestniczyć we Mszach świętych codziennie oraz trzy razy w ciągu dnia w święta. Oprócz poświęcenia świątyni na Kroszni odbyły się także uroczystości odpustowe oraz udzielenie Sakramentu Bierzmowania 29 wiernym.

Alina Zielińska na podstawie informacji tvradiozt.com.ua, bwp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code