Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » W Żytomierzu mówią głośno o bohaterach Powstania Styczniowego (uaktualnione)

W Żytomierzu mówią głośno o bohaterach Powstania Styczniowego (uaktualnione)

21 maja w żytomierskim Domu Polskim miał miejsce wykład oraz pokaz filmowy, poświęcony 150. rocznicy Powstania Styczniowego. Organizatorami imprezy wystąpili ogólnopolityczne czasopismo „Głos Polonii” i Zjednoczenie Szlachty Polskiej (ZSP) na Żytomierszczyźnie.

– 150 lat temu bohaterowie Powstania Styczniowego poszli w bój za wolność i niepodległość Ojczyzny. W Powstaniu Styczniowym aktywnie uczestniczyli nasi ziomkowie, wybitni mieszkańcy obwodu. Musimy pamiętać o ich heroiźmie… To nasza historia… Historia naszego kraju, – z takimi słowami do studentów zwróciła się prezes ZSP, Natalia Kostecka-Iszczuk. W swym wykładzie pani prezes opowiedziała o historii Powstania 1863 roku na Rusi oraz podsumowała jego znaczenie dla dzisiejszego społeczeństwa.

Studentom był również pokazany film, zrealizowany przez Muzeum Historii Polski pod tytułem «Powstanie Styczniowe – największe i najdłuższe z powstań narodowych» i prezentacja multymedialnej wystawy — 150. rocznica Powstania Styczniowego, utworzonej z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Wszyscy uczestnicy imprezy otrzymali w prezencie magazyn Głos Polonii (Popular Science Magazine), poświęcony 150. rocznicy Powstania Styczniowego na Rusi.

Biuro prasowe
ŻOMPO Zjednoczenie Szlachty Polskiej

 

Zdjęcia z imprezy

{morfeo 322}

oraz wideo

{youtube}-Is5qe_TfFs{/youtube}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code