Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W Winnicy „zapachło kasztanami”

W Winnicy „zapachło kasztanami”

17 września na sali Winnickiego Muzeum Krajoznawczego odbyła się prezentacja książki Bożeny Boby-Dygi „Zapach Kasztanów”. Impreza miała wygląd niewymuszonego dialogu w połączeniu z koncertem, w centrum których okazała się polska poetka Bożena Boba-Dyga. Podczas prezentacji tomika wierszy towarzyszyli jej tłumaczka „Zapachu kasztanów” na język ukraiński Katarzyna Dewdega, oraz akordeonista, pianista i kompozytor Maciej Zimek.

Mimo tego, że niewiele ludzi przyszło na prezentację, impreza wyszła rodzinna i ciepła – Bożena Boba-Dyga razem z tłumaczką Katarzyną rozpoczęli od recytowania kilka pięknych wierszy w języku polskim oraz ukraińskim.

Przed każdym kolejnym utworem poetka krótko opowiadała o historii jego powstania, dzieląc się ze słuchaczami własnymi emocjami i wspomnieniami, dzięki którym ten wiersz został napisany. Potem pani Bożena, ku zdziwieniu słuchaczy, z wielkim talentem oraz artystycznością zaśpiewała piosenki i to nie tylko własne, ale także i znanych polskich autorów.

Słowa podziękowania oraz życzenia dalszych sukcesów i pomyślności skierowały do Bożeny Boby-Dygi przedstawiciele administracji obwodu winnickiego oraz członkowie polskich organizacji społecznych, którzy wręczyli poetce kwiaty oraz książki z ciekawostkami Winnicy.

Ostatnią przyjemną niespodzianką od pani Bożeny stało się wykonanie dwóch znanych utworów literackich, położonych na muzykę Maciejа Zimka. Najbardziej spodobał się gościom utwór Anny Achmatowej „Wśród cieni”, oraz ogólnie znanej piosenki ludowej – „Święty wieczór” w języku ukraińskim oraz rosyjskim.

„Zapach Kasztanów” był także zaprezentowany poprzednio we Lwowie oraz Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławów).

Wika Draczuk, opracowanie Ania Szłapak

Zdjęcia z prezentacji

{morfeo 411}

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code