Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W Winnicy zabrzmiała muzyka Fryderyka Chopina

W Winnicy zabrzmiała muzyka Fryderyka Chopina

1 marca 2023 roku minęła 213. rocznica urodzin wybitnego polskiego kompozytora i pianisty Fryderyka Chopina. Od dwudziestu lat studenci i nauczyciele Wyższej Szkoły Artystycznej w Winnicy im. Leontowicza upamiętniają wybitnego Polaka organizując coroczny koncert muzyki fortepianowej jego utworów.

Nawet w 2023 roku trudności wojennej teraźniejszości nie przeszkodziły w występach podolskiej młodzieży. Myślą przewodnią koncertu, która przewijała się przez cały czas jego trwania, była przyjaźń i wsparcie narodu ukraińskiego i polskiego zarówno w przeszłości, jak i dzisiaj.

Fryderyk Chopin jest uważany za kompozytora klasycznego, który odegrał ważną rolę w kształtowaniu narodowej kultury muzycznej Polski. Chopin nazywany jest poetą i duszą fortepianu. Z wyjątkiem kilku dzieł, dorobek twórczy kompozytora obejmuje muzykę fortepianową. W koncercie wykonano nokturny, etiudy, balladę nr 3, zaimprowizowaną fantazję oraz pieśń „Moja pieszczotka” do słów A. Mickiewicza. Występowi muzyków towarzyszyły ciekawe i pouczające informacje o życiu i twórczości kompozytora, wpływie jego muzyki na współczesnych i przyszłe pokolenia oraz o historii Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Chopina.

24 lutego 2022 roku Prezydent RP Andrzej Duda napisał na swoim profilu na Facebooku: „Nasi sąsiedzi, Ukraińcy, przystępują do najtrudniejszego egzaminu z narażeniem życia. Chronią nie tylko swoją wolność, ale wolność nas wszystkich, Europejczyków. Mogą liczyć na pełne wsparcie Polski”. Polska stała się drugim po USA krajem na świecie pod względem poparcia dla Ukrainy w warunkach rosyjskiej agresji. Do tej pory Warszawa udzieliła Kijowowi ponad 3 mld dolarów pomocy. Swoją cegiełkę wsparli także muzycy dzięki Maratonowi Chopinowskiemu, który odbył się 10 listopada 2022 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Wydarzenie zbiegło się z obchodami 5. rocznicy powstania Polskiego Radia Chopin i 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Niezwykłość tego wydarzenia polegała na tym, że ponad 80 pianistów w ciągu 28 godzin wykonało 205 utworów F. Chopina. W Maratonie Chopinowskim brali udział wykonawcy w wieku od 8 do 93 lat. Maraton miał również wymiar charytatywny – rozpoczęto zbiórkę pieniędzy na zakup instrumentów dla ukraińskich szkół muzycznych, które ucierpiały w wyniku rosyjskiej agresji.

F. Chopin za życia zyskał wielką sławę. Artyści, poeci, muzycy kłaniali się przed nim, publicznie wyrażając swój podziw. W XX i XXI wieku największe wytwórnie fonograficzne niestrudzenie wydają wznowienia dzieł kompozytora. Jego imieniem noszą lotniska, ulice miast, ciała niebieskie, festiwale i konkursy muzyczne.

Dzieła Chopina mają w swoim repertuarze czołowi światowi pianiści. Jednak największą siłą muzyki kompozytora jest duch wolności i nieskrępowania. Dziś bardziej niż kiedykolwiek motywuje to i przyciąga Ukraińców walczących o swoją wolność i niepodległość.

Wykładowca muzykolog, nauczyciel Winnickiej Wyższej Szkoły Artystycznej im. M. D. Leontowicza Melnychuk O., opracowanie tekstu Wiktoria Bednarska, 22 marca 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *