Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W Winnicy wznowiono spotkania w formacie Polsko-Ukraińskiej Platformy Dyskusyjnej

W Winnicy wznowiono spotkania w formacie Polsko-Ukraińskiej Platformy Dyskusyjnej

Pierwsze spotkanie projektu “Platforma idei”, który jest kontynuacją Polsko-Ukraińskiej Platformy Dyskusyjnej, odbyło się w 25 września w ośrodku „Misto Zmistiw” w Winnicy.

Pierwszym prelegentem nowego cyklu spotkań był ukraiński pisarz i tłumacz, absolwent Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego Andrij Lubka.

Główny gość spotkania przedstawił publiczności swoje tłumaczenie książki „Koncert” autorstwa bośniackiego pisarza Muharema Bezdulja. Lubka przybliżył zebranym sytuację życiową Serbów, Chorwatów i Bośniaków w czasie wojny domowej i w okresie powojennym. Książka popularnego bośniackiego pisarza opowiada o kultowym koncercie zespołu U2, który odbył się 23 września 1997 roku na stadionie w Sarajewie i zgromadził 45 tys. osób. Miasto jeszcze leżało w gruzach po kilku latach oblężenia, a kraj pozostawał skłócony po straszliwej wojnie domowej.

Właśnie ten koncert stał się symbolem powrotu Bośni do normalnego, spokojnego życia. Na występ U2 po raz pierwszy przyszli razem prawosławi, katolicy i muzułmanie, którzy do niedawna byli uczestnikami i ofiarami bratobójczej wojny. Sytuacja Półwyspu Bałkańskiego stała się punktem wyjścia do dyskusji o doświadczeniu wojny na Ukrainie oraz wyborach, które stoją przed państwami Europy Środkowo-Wschodniej we współczesnej Europie.

„Platforma idei” jest wspólnym projektem Konsulatu Generalnego RP w Winnicy i NGO „Podolska Agencja Rozwoju Regionalnego”, której celem jest wymiana poglądów istotnych dla Europy Wschodniej i Bałkanów w sferze kulturalnej, politycznej i gospodarczej oraz stworzenia wspólnej wizji budowania przyszłości Ukrainy. Inicjatorzy i główni prelegenci są absolwentami polskich programów stypendialnych.

Spotkania w ramach “Platformy idei” będą odbywać się raz w miesiącu.

Słowo Polskie na podstawie informacji KG RP w Winnicy, 29.09.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code