Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W Winnicy w przededniu Wszystkich Świętych posprzątano teren byłego cmentarza polskiego

W Winnicy w przededniu Wszystkich Świętych posprzątano teren byłego cmentarza polskiego

30 października członkowie polskich organizacji społecznych działających w Winnicy wzięli udział w tradycyjnym sprzątaniu terenu byłego polskiego cmentarza położonego na terenie parku imienia Leontowicza oraz przy dwóch pomnikach ofiar Wielkiego Terroru.

W pobliżu byłej kapliczki społecznicy grabali i zbierali do worków suche liście, myli okna i uchwyty na kwiaty i znicze oraz wynosili śmiecie. Pomniki oczyszczano z brudu i zarośli.

Teren byłego cmentarza polskiego zajmuje południowo-zachodnią część parku Leontowicza (b. parku Gorkiego) w Winnicy. W pobliżu znajdują się masowe groby ofiar represji politycznych z lat 1937-1938, znaczną część z których stanowili osoby pochodzenia polskiego. W 1943 roku w czasach okupacji niemieckiej międzynarodowa komisja lekarska zbadała miejsce pochówków i ustaliła, że bolszewicy pogrzebali tutaj ponad 9400 osób, w tym kobiety.

Redakcja, 30 października 2020 r.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code