Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » W Winnicy próbowano zrealizować plan kontrrewolucji

W Winnicy próbowano zrealizować plan kontrrewolucji

Blisko 1000 protestujących zebrało się 6 grudnia pod ścianami winnickiej Administracji Obwodowej, by zaprotestować przeciwko powrotu do władzy „regionałów” – dawniej członków zbrodniczej Partii Regionów, dzisiaj członków nowych formacji politycznych, które powstały na ruinach byłej siły politycznej Janukowicza.

Po Rewolucji Godności nowym przewodniczącym Rady Obwodowej został oddelegowany przez Majdan Serhij Swytko. Członkowie Partii Regionów, stanowiący większość w tym organie władzy, napisali wnioski o wyjście z partii i utworzyli nowe ruchy polityczne, tak czy inaczej związani ze sobą. Kiedy Janukowicz i jego ministrowie uciekli do Rosji, winniccy „regionałowie” bojkotowali posiedzenia Rady Obwodowej. Działo się to do 6 grudnia, gdy przy cichym poparciu przewodniczącego Administracji Obwodowej Anatolija Olijnyka zaplanowali by usunąć Swytka, jako niewygodną dla nich osobę i, podobnie do działań w 2010 roku, wybudować własny pion władzy obwodowej, by w najbliższych tygodniach uchwalić budżet w takiej samej skorumpowanej formie, która istniała do dziś.

Tego samego dnia zdeterminowani członkowie winnickiego Majdanu, którzy do wiosny walczyli o wolność u siebie oraz w Kijowie, zdecydowali by stanąć w obronie Swytka oraz nie dopuścić do ponownej uzurpacji władzy przez byłych towarzyszy Janukowicza. Przed Administracją Obwodową powitało ich blisko 200 milicjantów, nie tylko z Winnicy, samochody opancerzone oraz zablokowane drzwi.

Po trzech godzinach starć, wybuchów granatów szumowych i dymnych, kilkakrotnego pobicia protestujących przez milicjantów, funkcjonariusze ustąpili. Działo się to w tym samym czasie, kiedy przewodniczący Rady Obwodowej miał doprowadzić do głosowania za swoją dymisję. Pod presją tłumu przedstawiciele starej władzy uciekli z sali obradowej a protestujący weszli do budynku i ogłosili o decyzji doprowadzenia do nowych przedterminowych wyborów do Rady Miasta i Obwodu.

Podczas starć milicji z protestującymi 10 osób zostało lekko rannych, dwóch trafiło na posterunek.

Słowo Polskie. 06.12.14 r.

GK

 

{morfeo 703}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code