Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » W Winnicy powstanie pierwszy na świecie pomnik kardynała Lubomyra Huzara

W Winnicy powstanie pierwszy na świecie pomnik kardynała Lubomyra Huzara

W Winnicy rozpoczęły się prace przygotowawcze do wzniesienia pierwszego na Ukrainie i na świecie pomnika wieloletniego zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Lubomyra Huzara.

O tym poinformowała na swojej stronie internetowej Winnicka Rada Miejska. Pomnik pojawi się w pobliżu cerkwi pw. Wstawiennictwa Najświętszej Marii Panny Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego przy ul. Kijowskiej, rozpoczęły się prace przygotowawcze do wzniesienia pierwszego na Ukrainie pomnika Błogosławionemu Lubomyru Huzarowi. Tam już łożą płytkę i zainstalują oświetlenie.

Wzniesienie pomnika inicjowała miejscowa greckokatolicka gromada, która zebrała środki na jego budowę. A terytoria przy pomniku zagospodarowana będzie za koszt budżetu miasta.

„Autorami pomnika są dwaj rzeźbiarze ukraińscy – Oles Sydoruk i Borys Kryłow. Rzeźba już jest gotowa. Pomnik w pełny wzrost wykonano z brązu. Lubomyr Huzar ma na sobie kamizelkę i opiera się na kiju. Obok niego znajduje się kolumna, na której leży mitra i ubrania” – poinformowali w Radzie Miejskiej Winnicy.

Według służb prasowych UKGK 9 października 2021 r. w Winnicy z udziałem szefa UKG Światosława zostanie odsłonięty pomnik Lubomyra Huzara.

Z tej okazji, 4-10 października, w mieście zaplanowano cykl przedsięwzięć pt.: „Tydzień patriarchy Lubomyra Huzara. Dołącz do wielkiego”.

Po śmierci papieża Jana Pawła II w 2005 roku Lubomyr Huzar został jednym z kandydatów do tronu watykańskiego.

Lubomyr Huzar (1933–2017) był ukraińskim działaczem religijnym i patriarchą Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (2001-2011). Kilkakrotnie odwiedzał Winnicę z wizytami duszpasterskimi.

Walentyna Jusupowa za: 3oko.com.ua, września 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code