Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » W Winnicy odsłonięto pomnik patriarchy cerkwi greckokatolickiej Lubomyra Huzara

W Winnicy odsłonięto pomnik patriarchy cerkwi greckokatolickiej Lubomyra Huzara

9 października w Winnicy został odsłonięty pierwszy na świecie pomnik ku czci patriarchy UKGK Lubomira Guzara. Posąg zainstalowano 28 września w pobliżu cerkwi pw.Opieki Matki Bożej.

O tym w telewizji Suspilne poinformował proboszcz parafii o. Grygorij Rogacki. Pomysł postawienia pomnika Guzarowi w Winnicy należał właśnie do niego.

Środki na wykonanie pomnika z brązu, a mianowicie 37 tysięcy dolarów, zostały zebrane przez wspólnotę religijną – mówi o. Grygorij. Autorami rzeźby byli artyści z Kijowa: Borys Kryłow i Ołeś Sidoruk. Lubomira Guzara przedstawiono w pełnej wysokości, ubranego w sutannę i kamizelkę. Obok znajduje się kolumna, na której leży mitra.

Modlitwę i poświęcenie pomnika poprowadził głowa UKGK wielce błogosławiony Światosław.

„Będąc wielkim człowiekiem we wszystkich wymiarach tego słowa, kiedy coś zrobił, zwracał się do kogoś, kiedy nas uczył – nigdy nie chciał zwracać uwagi na siebie. Jego jedynym pragnieniem było wskazanie człowiekowi Boga, dla którego żył, dla którego poświęcił swoje życie” — powiedział patriarcha UKGK Światosław Szewczuk.Uroczyste odsłonięcie pomnika zakończyło się wykonaniem hymnu „Boże wielki jedyny” i złożeniem kwiatów.

Błogosławiony patriarcha Lubomir Guzar przewodniczył UKGK w latach 2001-2011. Po dziesięcioletnim służeniu w wieku 75 lat zrezygnował ze stanowiska głowy UKGK. Był jednym z kandydatów na tron papieski po śmierci papieża Jana Pawła II.

Lubomyr Huzar urodził w się w czasach II RP we Lwowie. Jego ojciec był notariuszem w jednym z lwowskich banków, a matka córką księdza greckokatolickiego. W 1944 roku Lubomyr Huzar wraz z rodziną wyjechał na zachód. W 1958 roku w Stanach Zjednoczonych przyjął święcenia kapłańskie w obrządku bizantyjskim.

Lidia Baranowska za: Suspilne, 15 października 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code