Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W Winnicy odbyło się posiedzenie Rady Kościołów i Mniejszości Narodowych

W Winnicy odbyło się posiedzenie Rady Kościołów i Mniejszości Narodowych

15 grudnia metropolici i biskupi cerkwi obrządku wschodniego, kościoła rzymskokatolickiego, pastorzy ruchów protestanckich oraz członkowie winnickiej Obwodowej Rady Mniejszości Narodowych spotkali się na podsumowującym rok 2017 spotkaniu, inicjatorem którego była Winnicka Państwowa Administracja Obwodowa.

Obwód winnicki jest unikatowym w skali całej Ukrainy przez to, że w regionalnej administracji jest  cały wydział, który zajmuje się sprawami religijnymi i okazywaniem pomocy merytorycznej i prawnej dla organizacji, zrzeszających swoich członków na podstawie przynależności do określonych narodowości oraz wspólnot religijnych.

W trakcie spotkania wysłuchano sprawozdania kierownika wydziału Igora Saleckiego, który zaznaczył, że w ramach strategii rozwoju obwodu winnickiego pion kulturalny, dotyczący m.in. wsparcia wspólnot religijnych i mniejszości narodowych ma określone konkretne zadania na rok 2018. Przewodniczący Administracji Obwodowej Walerij Korowij, Rady Obwodowej Anatolij Olijnyk, burmistrz miasta Winnicy Sergij Morgunow oraz przedstawiciele resortu kultury, którzy przybyli z Kijowa, zaznaczali, że rok 2017 był rokiem szukania i odnajdywania kompromisów w wielu kwestiach dotyczących współpracy władzy, duchowieństwa i działaczy społecznych.

W trakcie posiedzenia każdy z członków Rady Kościołów i Mniejszości Narodowych miał okazję by wypowiedzieć się na temat swoich osiągnięć i problemów w mijającym 2016 roku. Podsumowaniem spotkania stały się wybory nowego prezesa Rady Mniejszości Narodowych, którym został Gruzin Mirab Narsija.

Słowo Polskie, 17.12.17 r.

lp  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code